Capella Cracoviensis Choir

Capella Cracoviensis – orkiestra i zespół wokalny – jest jedną z najciekawszych formacji na współczesnej scenie muzyki klasycznej. Wykonuje repertuar od polifonii renesansowej po romantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Dzięki konsekwentnemu wsparciu Miasta Krakowa realizuje swoje idee artystyczne w sposób bezkompromisowy, na światowym poziomie artystycznym. 

CC jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych: Bachfest Leipzig, Schwetzingen SWR Festspiele, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Opéra Royal de Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecińska. Występowała także w Brukseli, Gandawie, Lwowie, Rydze, Tallinie, Erywaniu, Tbilisi i Kijowie. 

CC regularnie zaprasza gościnnych dyrygentów, koncertmistrzów i solistów – wśród nich są między innymi Evelino Pidó, Christophe Rousset, Alessandro Moccia, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott, Paul McCreesh. 

Ostatnie nagrania płytowe to opera „Adriano in Siria” Pergolesiego dla wytwórni Decca (wśród solistów m. in. Franco Fagioli; dyr. J.T. Adamus) Te Deum / Lully & Charpentier na zaproszenie zespołu Le Poème Harmonique (dyr. Vincent Dumestre) oraz motety Bacha (dyr. Fabio Bonizzoni) dla wytwórni Alpha. 

CC zrealizowała sceniczne wersje oper: „Amadigi” Handla, „Wesele Figara” Mozarta czy „Orfeusz i Eurydyka” Glucka, a także sceniczne projekty specjalne: madrygały Monteverdiego w barze mlecznym, pieśni chóralne Mendelssohna w lesie, „Sen nocy letniej” Mendelssohna z udziałem dzieci z dysfunkcjami wzroku w roli aktorów, czy „mozart requiem karaoke” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. 

Jednym z największych sukcesów CC było wykonanie w Krakowie 27 sierpnia 2016 roku kompletu symfonii Beethovena na historycznych instrumentach z transmisją radiową na żywo. Wystąpiło 90 instrumentalistów, 44 śpiewaków i 5 dyrygentów z 14 krajów, na widowni zasiadło 2300 osób. 

Capella Cracoviensis powstała w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza, który dzieło tworzenia przy instytucji zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej powierzył Stanisławowi Gałońskiemu. Z biegiem lat Capella Cracoviensis usamodzielniła się organizacyjnie, grając różnorodny repertuar od średniowiecza po prawykonania muzyki współczesnej. Od listopada 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym CC jest Jan Tomasz Adamus.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30