Cracow Singers

Zespół wokalny Cracow Singers skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby, zarówno pod względem konceptualnym, jak i wykonawczym. Koncentruje się na przedsięwzięciach autorskich i interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łączące odległe obszary oraz interesujących partnerów. Wyróżnia go konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers, prezentując programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami i orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Wysoki poziom artystyczny zespołu docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Soyki do słów Williama Szekspira w nowej aranżacji Karola Kusza, stworzonej tylko dla realizacji a cappella, zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie „Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella”.

Cracow Singers został zaproszony przez hamburskie wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski do współpracy w międzynarodowym projekcie prezentującym kompozycję Lery Auerbach „72 Angels – In splendore lucis”. Zespoły Cracow Singers i Raschèr Saxophone Quartet dokonały prawykonania polskiego oraz węgierskiego tej kompozycji.

Zespół współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, wykonując dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta, oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej – m.in. w cyklach koncertowych z utworami Witolda Lutosławskiego.

Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa, takich jak: Festiwal Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Cracovia Sacra, Miłosz Festiwal czy Sacrum Profanum; jest zapraszany również na festiwale w kraju i za granicą, m.in. Festiwale Szekspirowskie (Gdańsk, Erywań, Bitola), Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festival, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej w Wygiełzowie i Leżajsku.

Cracow Singers dokonał światowego prawykonania najdłuższej – odnalezionej i zrekonstruowanej – kompozycji Wacława z Szamotuł „Lamentationes”. Oparta na modelach historycznych rekonstrukcja pozwoliła na pierwsze od czasów renesansu wykonanie tego dzieła 29 marca 2018 roku w Krakowie oraz dwa dno później w Szamotułach w ramach Festiwalu Misteria Paschalia. Wydawnictwo fonograficzne „Sub Ursae – Venceslaus Samotulinus opera omnia” prezentuje wszystkie poznane dotąd kompozycje Wacława z Szamotuł w wykonaniu Cracow Singers z lutniowym akompaniamentem profesora Marka Lewona. Dyrektorem artystycznym projektu jest dr Agnieszka Budzińska-Bennett.

Zespół przygotował program z muzyką europejskiego średniowiecza we współpracy z dr Agnieszką Budzińską-Bennett oraz Ensemble Peregrina, współtworząc multimedialne misterium „Gladius”. Pod kierunkiem artystycznym Fabia Bonizzoniego Cracow Singers wykonał „Pasję wg św. Jana” Jana Sebastiana Bacha. Cracow Singers ma w swoim repertuarze także program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego (pod artystycznym kierownictwem dr. hab. Macieja Tworka), w którym nawiązał współpracę z Hover State Chamber Choir of Armenia.

Cracow Singers angażuje się również w projekty edukacyjne oraz społeczne. Współpracuje z Muzeum – Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym w Wygiełzowie i Zamkiem Lipowiec w zakresie realizacji wydarzeń upowszechniających i interpretujących kulturę tradycyjną i ludową. Nawiązał takżę współpracę z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu – rezultatem tego projektu jest utworzenie chóru „Tolerancja” w Zakładzie Karnym Nowy Wiśnicz. Obecnie zespół współtworzony przez 14 osadzonych, a kierowany przez Karola Kusza, pracuje nad nowym repertuarem.

Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku.

Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30