Jorge Jimenez

Jorge Jiménez, skrzypek i dyrygent, współpracował z wieloma zespołami na całym świecie. Słynie z wymagającej i zarazem ekscytującej metody pracy, która zakłada wykonawstwo muzyki dawnej wyłącznie w historycznym stylu i na intrumentach z epoki. Dyrygował zespołami wykonującymi muzykę zarówno średniowieczną, jak i współczesną.

W 2008 roku założył grupę Tercia Realidad, dla której tworzy programy prezentowane przez nich następnie na takich wielu festiwalach i takich w salach koncertowych, jak: Oude Muziek Festival w Utrechcie, Royal Alcázar Gardens w Sewilli, English School w Valladolid, Circle of Arts w Lugo, University of Huelva, Albert Long Hall w Stambule oraz na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej.

Jako skrzypek występuje w roli koncertmistrza i solisty z następującymi zespołami: Forma Antiqva, La Tempestad, Retrospect Ensemble, Scholars Baroque Ensemble, La Risonanza, Ex-Cathedra, a także z towarzyszeniem solistów z zespołów Baroque Orchestra of Seville, Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias, Philharmonic Orchestra of the Flanders Opera oraz Orquesta de Extremadura.

Jako dyrygent pracuje z The Hanover Band i Capellą Cracoviensis, a także występuje gościnnie z The Shakespeare's Globe oraz z nowym berlińskim projektem operowym Kiez Oper.

Nagrał albumy dla takich wytwórni jak Atlantic Records, Naxos, Hyperion, DLR-Capriccio, Lindoro, La Ma de Guido, Prometheus.

W marcu 2018 roku poprowadzi wykonanie światowej premiery programu "Evensong: The British Vespers" na prestiżowym Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie.

W maju 2018 roku będzie dyrygował koncertem z cyklu "Haydn Extreme". Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Capelli Cracoviensis, zakładającego wystawienie wszystkich symfonii Haydna do końca 2023 roku.
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30