Laurence Dreyfus

Urodzony w rodzinie muzyków Laurence Dreyfus – wiolinista i kierownik grupy Phantasm – szybciej niż czytać nauczył się czytać nuty. Jego talent zaprowadził go na prestiżową Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie studiował grę na wiolonczeli pod kierunkiem legendarnego amerykańskiego wiolonczelisty Leonarda Rose’a. Podczas nauki w Juilliard był współzałożycielem grupy, która z czasem stała się znana jako Emerson String Quartet. Po ukończeniu konserwatorium poświęcił się studiom akademickim w dziedzinie polityki i teologii, jednak szybko powrócił do muzyki, rozpoczynając studia doktoranckie z zakresu muzykologii na Columbia University. Jego promotorem był Christoph Wolff, jeden z najsłynniejszych badaczy twórczości Bacha. W tym samym czasie Laurence Dreyfus rozpoczął samodzielną naukę gry na violi da gamba, którą kontynuował w klasie Wielanda Kuijkena na Royal Conservatoire w Brukseli, gdzie uzyskał dwa dyplomy w ciągu dwóch lat – w tym jeden z wyróżnieniem.

Jako muzykolog i instrumentalista często podróżuje po całym świecie, badając historię muzyki, koncertując, wykładając i ucząc gry na instrumentach. Laurence Dreyfus piastował stanowisko profesora na uniwersytetach w Yale, Stanfordzie, Chicago, King’s College w Londynie, a także na Oxford University i w Magdalen College. W 2002 roku jego badania nad muzyką Bacha i Wagnera zostały docenione przez British Academy, która nadała mu status członka.

Grupa Phantasm powstała w 1994 roku i od początku stawiała sobie za cel uzyskanie intensywnego, dynamicznego brzmienia, opartego na praktykach zgodnych z historycznym wykonawstwem, mistrzowskim opanowaniu techniki gry na instrumentach smyczkowych oraz najlepszych wzorcach, wśród których prym wiodą ekspresjonistyczne tradycje wczesno dwudziestowiecznych kwartetów smyczkowych, takich jak Flonzaley czy Busch. W dekadzie 2005-2015 Phantasm był zespołem w rezydencji Oxford University i na Magdalen College. Obecnie Laurence Dreyfus ma status profesora emeritusa na obu tych uczelniach.

Po prawie 25 latach spędzonych w Wielkiej Brytanii Laurence Dreyfus przeprowadził się do Berlina, gdzie wciąż bada, wykonuje i dokumentuje różnorodny repertuar, za co kochają go melomani na całym świecie.
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30