Le Poeme Harmonique

Założony w 1998 roku przez Vincenta Dumestra zespół Le Poème Harmonique specjalizuje się w muzyce XVII i wczesnego XVIII wieku. Jest ceniony zwłaszcza za umiejętnośc łączenia muzyki z innymi dziedzinami sztuki.

Aktorzy, tancerze, akrobaci i lalkarze występują wspólnie z wokalistami i instrumentalistami w takich produkcjach jak „Le Bourgeois gentilhomme” (Lully i Molier, reżyseria Benjamin Lazar), „Le Carnaval Baroque” (Cécile Roussat), „Caligula” (z Mimmo Cuticchio) i „To Be or NOT to Be” (Vincent Huguet).

W roku 2018, w dwudziestą rocznicą działalności, zespół zaprezentował „Phaéton” Lully’ego (Perm Opera, Ballet Theatre w Rosji, Royal Opera w Pałacu Wersalskim).

W kwietniu 2017 roku Le Poème Harmonique przygotowało dwie produkcje na Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie: „Il Terremoto” i „Majesté – Te Deum et Grands Motets” (Michel-Richard De Lalande), które zostały następnie zarejestrowane podczas koncertu w Kaplicy Królewskiej Pałacu w Wersalu

Grupa Le Poème Harmonique zrewolucjonizowała podejście do estetyki barokowej opery w spektaklach „Cadmus et Hermione” Lully’ego i „Egisto” Cavallego (reżyseria Benjamin Lazar), nie tracąc przy tym nic ze współczesności kreacji, o czym świadczy chociażby sukces „Dydony i Eneasza” (reż. Cécile Roussat i Julien Lubek).

Albumy prezentujące mało znany lub nieklasyczny repertuar, takie jak „Aux Marches du Palais” poświęcony tradycyjnym pieśniom francuskim czy „Nova Metamorfosi”, są wysoko cenione przez słuchaczy, a standardy muzycznej perfekcji wyznaczają także nagrania arcydzieł barokowego repertuaru, takie jak „Combattimento” Monteverdiego czy „Leçons de Ténèbres” Couperina. W 2017 roku zespół wydał „Son of England”, album łączący ody Purcella i utwory Jeremiaha Clarke’a. Le Poème Harmonique często koncertuje z towarzyszeniem chóru.

Le Poème Harmonique występuje w wielu słynnych salach koncertowych, a ich sezon 2017/2018 obejmuje koncerty w USA, Kanadzie, Meksyku, Rosji, Indiach i Polsce. Zespół wystąpił między innymi w Filharmonii w Paryżu, Théâtre des Champs-Élysées, Opéra Comique, Opéra Royal de Versailles, na festiwalach w Beaune, Ambronay i Sablé, a także w Wigmore Hall w Londynie, Forbidden City Hall w Pekinie, Wiener Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Oji Hall w Tokio, Columbia University w Nowym Jorku, Teatro San Carlo w Neapolu, Accademia Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonii w Petersburgu oraz na BBC Proms.

Le Poème Harmonique nagrywa wyłącznie dla wytwórni Alpha. Są laureatami wielu francuskich nagród, w tym Diapason d’Or, Choc („Classica”), ffff („Télérama”), a także Grand Prix de l’Académie Charles Cros oraz nagród międzynarodowych: Prelude Classical Award, Cæcilia Award czy Cini Foundation Award.


Fot. Jean-Baptiste Millot
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30