Mateusz Kowalski

Grę na violi da gamba studiował u Kazimierza Pyzika oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Marcina Zalewskiego, uzyskując w 2009 roku dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Królewskim Konserwatorium w Hadze, kształcąc się u Philippe’a Pierlot i Rainera Zipperlinga. Uczestniczył w kursach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich muzyków, jak Paolo Pandolfo, Marianne Muller, Petr Wagner, Christine Plubeau, Mark Caudle, a także w projektach orkiestrowych pod kierunkiem Jacques’a Ogga i Manfreda Cordesa.

Jest członkiem specjalizującego się w muzyce renesansu zespołu Floripari, którego siedzibą jest Zamek Królewski na Wawelu. Występuje również w kilku innych formacjach muzyki dawnej: ConsortiumSedinum (Szczecin), Ars Cantus (Wrocław), Camerata Cracovia, międzynarodowym Ensemble Barocum oraz litewskim Brevis Consort. Współpracuje również z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”. Wraz z triem Gambasada zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej – Żory 2012. Z czeskim zespołem Ensemble Tourbillon prowadzonym przez Petra Wagnera nagrał dla niemieckiej wytwórni Accent, płytę „Vienna1709”. Od 2013 roku jest asystentem w klasie violi da gamba Akademii Muzycznej w Krakowie.

Prowadzi wokalny zespół Perfugium, którego głównym polem zainteresowań jest religijna muzyka dawnych epok oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce. Z zespołem tym wydał pięć płyt CD. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym, biorąc udział w nagraniach i prowadząc warsztaty muzyki liturgicznej. Przez kilka lat był członkiem Bractwa Lutni z Dworu na Wysokiej, grupy wokalnej prowadzonej przez lutnistę Antoniego Pilcha.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30