{oh!} Orkiestra Historyczna

{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.

Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami.

Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów oraz wspierające orkiestrę instytucje i festiwale: Misteria Paschalia, Chopin i jego Europa, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, All’improvviso.

W ciągu sześciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół przy wsparciu Miasta Katowice wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.

Zespół wydał do tej pory trzy płyty: pierwsza z nich – „{oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti” (DUX) – zawiera interpretacje koncertów skrzypcowych i klawesynowych odkrytych w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Dreźnie. Drugi krążek to zbiór utworów Amandusa Ivanschitza wydany w serii „Musica Claromontana” (czyli muzyka klasztoru na Jasnej Górze). Trzecia płyta, zatytułowana „Muzyka francuskich mistrzów”, to nagranie live, na którym zespół prezentuje utwory takich kompozytorów jak Jean-Baptiste Lully, André Campra, François Couperin, Michel Corrette czy Marin Marais. Dwa ostatnie albumy zostały nominowane do nagrody Fryderyk – najważniejszej polskiej nagrody w branży muzycznej. W 2019 roku swą premierę będzie mieć płyta „Concerto grosso – an émigré to the British Isles” wydana dla belgijskiej wytwórni MUSO, zawierająca nienagrywane wcześniej concerti grossi Francesca Scarlattiego.

Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „All’improvviso” w Gliwicach {oh!} Orkiestra Historyczna od kilku lat konsekwentnie rozwija scenę opery barokowej na Śląsku. Dotychczas dzięki tej współpracy odbyły się premiery oper „Didone abbandonata” Domenica Sarriego (2014) oraz „Arminio” Johanna Adolpha Hassego (2016). W 2018 roku wraz ze światowej sławy solistami, z Maxem Emanuelem Cencicem na czele, {oh!} wykonała operę „Gismondo, Re di Polonia” Leonarda Vinciego, która z ogromnym sukcesem zaprezentowana została również w Wiedniu (Theater an der Wien).

Dzięki współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach od 2015 roku {oh!} regularnie koncertuje w ramach cyklu „Muzyka Dawna”, realizując – przy udziale znakomitych solistów – autorskie programy z repertuarem od wczesnego baroku aż po symfonikę romantyczną.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30