{oh!} Orkiestra Historyczna

{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.

Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami.

Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów oraz wspierające Orkiestrę instytucje i festiwale: Misteria Paschalia, Chopin i jego Europa, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, All’improvviso w Gliwicach.

W ciągu sześciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu Miasta Katowice wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.

Zespół wydał do tej pory 3 płyty: pierwsza z nich - {oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti (DUX) – zawiera interpretacje koncertów skrzypcowych i klawesynowych odkrytych w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Dreźnie. Drugi krążek to zbiór utworów A. Ivanschitza, wydany w serii „Musica Claromontana” (muzyka klasztoru na Jasnej Górze). Trzecia płyta, zatytułowana „Muzyka francuskich mistrzów” to nagranie live, gdzie zespół prezentuje utwory takich kompozytorów jak J.B. Lully, A. Campra, F. Couperin, M. Corette, M. Marais. Dwa ostatnie albumy zostały nominowane do nagrody Fryderyk – najważniejszej polskiej nagrody w branży muzycznej. W 2019 r. swą premierę będzie mieć kolejna płyta – „Concerto grosso – an émigré to the British Isles”, wydana dla belgijskiej wytwórni MUSO, zawierająca nienagrywane wcześniej concerti grossi Francesco Scarlattiego.

Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „All’improvviso” w Gliwicach Orkiestra Historyczna od kilku lat konsekwentnie rozwija scenę dla opery barokowej na Śląsku. Dotychczas dzięki tej współpracy  odbyły się premiery oper „Didone abbandonata” D. Sarriego (2014) oraz „Arminio” J. A. Hassego (2016). W 2018 r. wraz ze światowej sławy solistami, na czele z Maxem Emanuelem Cencicem, {oh!} wykonała operę „Gismondo, re di Polonia” Leonardo Vinciego, która z ogromnym sukcesem zaprezentowana została również w Wiedniu (Theater an der Wien).

Dzięki współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach od 2015 r. {oh!} regularnie koncertuje w ramach cyklu Muzyka Dawna, mając możliwość realizacji autorskich programów obejmujących repertuar od wczesnego baroku aż po symfonikę romantyczną, przy udziale znakomitych solistów.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30