Orchestra of the Age of Enlightenment

Trzy dekady temu grupa niepokornych londyńskich muzyków spojrzała uważnie na tę osobliwą instytucję, którą nazywamy „orkiestrą”, i postanowiła założyć ją jeszcze raz. Na pierwszy ogień poszedł regulamin – do kosza. Dyrygent, który wszystkimi rządzi? Nie ma mowy! Repertuar skupiony wokół muzyki z danej epoki? Ograniczające. Dopracuj dzieło do perfekcji, a potem bierz się za kolejne? Za leniwi jesteśmy. I tak powstała Orchestra of the Age of Enlightenment!

Gdy ten jedyny w swoim rodzaju zespół grający na historycznych instrumentach wreszcie stanął na własnych nogach, jego członkowie złożyli uroczystą przysięgę: będą kontestować, kwestionować i tworzyć aż do końca swoich dni. Status rezydenta w Southbank Centre i na Glyndebourne Festival bynajmniej nie zgasiły ich eksperymentatorskiego zapału. Nawet poważny kontrakt płytowy nie wygładził ich rebelianckich kantów. Wręcz przeciwnie – OAE dzielnie ćwiczyła nutki z jeszcze większym luzem niż dotychczas.

Ich twórczy głód nigdy nie został zaspokojony. Pokątne nocne występy wzięły górę nad sztywnym koncertowym formatem. W poszukiwaniu doświadczeń i różnorodnego repertuaru OAE współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i operowymi. Nowe pokolenie muzyków-eksperymentatorów powoli wstępuje w jej szeregi. Słynne występy rejestruje ich własna wytwórnia. Orkiestra kwitnie międzynarodowo: wielbi ją Nowy Jork i Amsterdam, a Oxford i Bristol nie pozostają dłużne.

Wkraczająca w 31. rok życia Orchestra of the Age of Enlightenment jest już stałym elementem naszego muzycznego krajobrazu. Zaszczyciła wspólnym występem takie nazwiska jak Elder, Rattle, Jurowski czy Fischer. Ale nie myślcie sobie, że straciła młodzieńczy zapał. Nie wszystkie orkiestry są takie same. A na pewno żadna nie jest taka  jak ta.

 

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30