Phantasm

Wielokrotnie nagradzany zespół smyczkowy, założony w 1994 roku przez Laurence’a Dreyfusa. Uznawany obecnie za najbardziej ekscytującą grupę skrzypków na współczesnej scenie muzycznej. Zespół zyskał międzynarodowe uznanie po uhonorowaniu ich debiutanckiej płyty z dziełami Henry’ego Purcella nagrodą Gramophone Award for the Best Baroque Instrumental Recording (1997). W kolejnych latach zespół zdobył Gramophone Award jeszcze dwukrotnie: w 2004 roku za płytę z wykonaniami utworów Orlando Gibbonsa i w 2017 za „Lachrimae” Johna Dowlanda.

Zespół koncertuje na całym świecie, występując na festiwalach i w ramach cykli koncertów: odwiedził już Pragę, Tokio, Stambuł, Helsinki i Waszyngton. W ostatnich latach pojawił się między innymi na austriackim Trigonale Festiwal, Early Music w Barcelonie, na Bergen International Festival, Lufthansa Early Music Festival w Londonie, Mazovia Goes Baroque w Warszawie, Stockholm Early Music Festival, w Palais des Beaux Arts w Brukseli i De Bijloke Hall w Gandawie.

Wiele nagrań zespołu zostało nagrodzonych – wśród nich między innymi pierwsza płyta dla szkockiej wytwórni LINN Label, która uzyskała tytuł Editor’s Choice „BBC Music Magazine” i dotarła do finału Gramophone Early Music Award w 2010 roku. CD z wykonaniem wszystkich utworów kameralnych Williama Byrda została uhonorowana Diapason d’Or, tytułem płyty miesiąca „BBC Music Magazine”, jak również znalazła się w finale nagrody Gramophone 2011 dla najlepszego nagrania muzyki dawnej. Album „Consorts to the Organ” Lawesa został natomiast nominowany do corocznej nagrody Chamber Music Award „BBC Music Magazine” we wrześniu 2012 roku, a także uzyskał status CD tygodnia wielu stacji radiowych w Europie i Stanach Zjednoczonych i został wysoko oceniony przez Classical Charts – jeszcze przed przyznaniem nagrody Chamber Music Prize australijskiego „Limelight Magazine”.

Phantasm jest od 2005 roku rezydentem Uniwersytetu w Oxfordzie. Od 2010 roku zespół występuje i nagrywa z chórem Magdalen College. W sezonie 2017/2018 odbyły się także trzy koncerty zespołu w Wigmore Hall.

W 2015 Phantasm przeniósł swoją siedzibę do Berlina, gdzie Laurence Dreyfus planuje dalsze działania zespołu i prowadzi własne badania w dziedzinie muzykologii, sztuk performatywnych i analizy muzycznej.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30