Pino de Vittorio

Aktor i piosenkarz, urodzony w Leporano (prowincja Tarent) we Włoszech. W początkach swojej kariery poświęcił się odkrywaniu tradycji Apulii, później wraz z Angelo Savellim założył teatr muzyczny „Pupi e Fresedde”.

Jako członek grupy teatralnej Roberta De Simone grał główne role w największych dziełach tego reżysera, m.in. w „Mistero Napolitano”, „Li Zite ‘ngalera”, „L’opera buffa del Giovedì Santo” i „La Gatta Cenerentola”, wystawianych we Włoszech i na całym świecie: w Nowym Jorku, Edynburgu, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Frankfurcie i Berlinie.

W Teatro di San Carlo w Neapolu zadebiutował rolą w „Crispino e la comare”. Kilkakrotnie brał także udział w Maggio Musicale Fiorentino Festival oraz wystąpił we współczesnej wersji „Orfeusza” Monteverdiego, opracowanej na nowo przez Luciana Beria, oraz na International Weeks of Naples w „L'idolo cinese” Paisiella.

Koncertował dla Accademia Musicale Chigiana (w Sienie) i na festiwalu MITO SettembreMusica, wystąpił w „La Dafne” Marco da Gagliano w Londynie, śpiewał rolę Mamki w „Koronacji Poppei” Monteverdiego pod batutą Rinaldo Alessandriniego w Operze Paryskiej oraz w Teatro alla Scala w Mediolanie.

Później, wraz z Antoniem Florio, założył zespół muzyki barokowej Cappella Neapolitana, z którym wystąpił na licznych koncertach i najważniejszych festiwalach na całym świecie. Z tą grupą nagrał liczne płyty, zarówno z muzyką sakralną, jak i świecką, takie jak „Tarantelle del rimorso” i „Canto de la vida” (Deutsche Grammophon).
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30