Roderick Williams

Roderick Williams występuje w szerokim repertuarze: od muzyki barokowej po współczesną, zarówno na scenach operowych, jak i podczas koncertów i recitali.

Koncertował z orkiestrami BBC oraz z wieloma innymi zespołami, w tym Royal Scottish National Orchestra, London Sinfonietta, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Hallé, Britten Sinfonia, Bournemouth Symphony i Scottish Chamber Orchestra. Wśród zespołów spoza Wysp Brytyjskich współpracował z Berlin Philharmonic, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Russian National Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Ensemble Orchestral de Paris, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz Bach Collegium Japan. Występował w cyklu festiwalowych koncertów BBC Proms, a także na festiwalach w Edynburgu, Cheltenham, Aldeburghu i Melbourne.

Ostatnio można go było usłyszeć w następujących partiach: Oronte w „Medei” Charpentiera, Don Alfonso w „Così fan tutte” oraz Polluks w „Kastorze i Polluksie” dla English National Opera, Toby Kramer w „Sunken Garden” Van der Aa w Holandii, Lyonie i Londynie. Wystąpił także w „After Life” w Melbourne State Theatre, jako Sharpless w „Madame Butterfly” dla Nederlandse Reisopera, w rolach tytułowych w operach „Eugeniusz Oniegin” dla Garsington Opera i „Billy Budd” dla Opera North, a także jako Papageno w „Czarodziejskim flecie” dla Royal Opera House. Koncertował z towarzyszeniem Rias Kammerchor, Seoul Philharmonic, Gabrieli Consort, London Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony, Music of the Baroque Chicago, Virginia Arts Festival, BBC Proms, Melbourne Symphony Orchestra, Berlin Philharmonic Orchestra oraz Orchestra of the Age of Enlightenment.

Nagrał utwory Vaughana Williamsa, opery Brittena i Berkeley’a (Chandos) oraz wybór angielskich pieśni z towarzyszeniem pianisty Iaina Burnside’a (Naxos). Roderick Williams jest również kompozytorem – jego dzieła były wykonywane w Wigmore Hall, Barbican Hall, Purcell Room oraz na żywo w stacjach brytyjskiego radia.

Był dyrektorem artystycznym festiwalu Leeds Lieder (2016) i laureatem nagrody RPS Singer (maj 2016). Uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego w lipcu 2017 roku.

Fot. Benjamin Ealovega
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30