Stile Antico

Jedna z najwyżej cenionych i najbardziej nowatorskich grup wokalnych. Dwunastu wokalistów i dyrygent, którzy podbijają serca słuchaczy w Europie i Ameryce Północnej swoim świeżym brzmieniem i poruszającą ekspresją renesansowej polifonii. Ich świetnie sprzedające się płyty, wydane w wytwórni Harmonia Mundi, uhonorowano wieloma wyróżnieniami, w tym nagrodą Gramophone Award for Early Music, Diapason d’Or, Edison Klassiek Award, Preis der deutschen Schallplattenkritik i trzema nominacjami Grammy.

Siedzibą Stile Antico jest Londyn, jednak zespół występuje w najważniejszych salach koncertowych i festiwalach na całym świecie: Wigmore Hall, Palais des Beaux Arts w Brukseli, a także w tak prestiżowych lokalizacjach jak BBC Proms, Buckingham Palace, Amsterdam Concertgebouw, Cité de la Musique, Luxembourg Philharmonie czy Leipzig Gewandhaus. Zespół wystąpił także na Lucerne Easter Festival, Rheingau Festival, Schleswig Holstein Festival oraz na festiwalach muzyki dawnej we Wrocławiu, Antwerpii, Barcelonie, Brugii, Granadzie, Utrechcie i w Nowym Jorku. W Ameryce Północnej zespół zadebiutował podczas Boston Early Music Festiwal w 2009 roku, a następnie wybrał się w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Stilo Antico regularnie występuje w Bostonie i w Nowym Jorku w ramach projektu „Music before 1800” i w Miller Theater, a także w Katedrze Narodowej i w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Chan Centre w Vancouver, na Festival of Sacred Music w Quebecu oraz na Uniwersytetach Duke, Michigan i Yale. Jedna z tras koncertowych zespołu objęła swoim zasięgiem 22 stany USA. Stile Antico zadebiutowało w Meksyku podczas Cervantino Festival w 2010 roku.

Stile Antico znane jest z wyrazistego, pełnego zaangażowania stylu, do którego przyczyniła się bliska współpraca między artystami i ich wspólny wkład w efekt końcowy dzieła.Warto zwrócić także uwagę na intrygujący program, tworzący połączenia tematyczne między poszczególnymi dziełami i rzucający tym samym nowe światło na zagadnienia muzyki renesansowej. Oprócz stałego repertuaru zespół Stile Antico wystąpił także z utworami Johna McCabe’a, Huwa Watkina i Nico Muhly’ego, którego kompozycja uświetniła dziesięciolecie istnienia zespołu. Muzycy Stilo Antico współpracowali z takim artystami jak Fretwork, Folger Consort of viols, Marino Fomenti, B’Rock Orchestra, czy Sting, ponieważ oprócz koncertów i nagrań płytowych szczególnie zajmuje ich próba dotarcia z repertuarem muzyki dawnej do jak najszerszego grona odbiorców – stąd częste lekcje mistrzowskie i warsztaty. Zespół prowadzi zajęcia w ramach Dartington International Summer School i szkoły letniej Zenobia Música, a także współpracuje z uniwersytetami, festiwalami i projektami popularyzującymi muzykę dawną. Wsparcie fundacji Stilo Antico Foundation umożliwiło członkom zespołu poszerzenie swojej działalności edukacyjnej również o placówki oświatowe, w tym ufundowanie stypendiów dla zdolnych chórzystów. Sezon 2017/2018 dla zespołu Stilo Antico oznaczał pierwsze w historii grupy występy w Ameryce Południowej (Kolumbia), dwie trasy po USA i projekt rezydencyjny w Aldeburgu. Na początku 2018 roku ukazał się „Tenebrae Responsories”, dwunasty album zespołu nagrany dla wytwórni Harmonia Mundi.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30