Vincent Dumestre

VincentDumestre urodził się w 1968 roku.Studiował historię sztuki naÉcoleduLouvrei gitarę klasyczną na École Normale de Musique w Paryżu, jednak poświęcił się przede wszystkim nauce gry na lutni i teorbie pod kierunkiem Hopkinsona Smitha, Eugène’aFerré i RolfaLislevanda. Występował zRicercarConsort,LaSimphonie duMarais, LaGrandeEcurie,LaChambre duRoy i LeCentredeMusique BaroquedeVersailles. Dokonał ponad trzydziestu nagrań.

W 1998 założył Le PoèmeHarmonique,zespół specjalizujący się repertuarze barokowym. Pełni funkcję jego dyrektora artystycznego. Zespół zyskał natychmiastowe uznanie, a Vincent Dumestre został uhonorowany tytułem „Young Musician of the Year” czasopisma „Diapason” (1999).

Jego indywidualna kariera zawodowa podąża tymi samymi ścieżkami, co założony przez niego zespół, zajmujący znaczącą pozycję na międzynarodowej scenie muzyki barokowej.Entuzjastyczny piewca renesansu dawnych oper („Caligula”, „Egisto”„CadmusetHermione”),muzyki sakralnej („Lamentations”Cavalierego i „GrandsMotets” De Lalande’a) i kameralnej (Briceno, Belli, Tessier i inni).

Oprócz pracy dyrygenta operowego Vincent Dumestre występuje jako instrumentalista, w czym towarzyszą mu wokaliści i muzycy, członkowie jego własnego zespołu muzyki kameralnej. VincentDumestreiLePoèmeHarmoniquezyskali w ostatnich latach wielkie uznanie i zostali zaproszeni do najważniejszych światowych sal koncertowych, operowych i na muzyczne festiwale:PhilharmoniedeParis,OpéraComique,Théâtre desChamps-Élysées,OpéraRoyalde Versailles,WienerKonzerthaus,Concertgebouww Amsterdamie,FestivalofUtrecht,KölnerPhilharmonie,Wigmore Hall,BBCProms,NationalCenterforPerformingArtsw Pekinie,OjiHallwTokio,MariinskyTheaterw Petersburgu, Columbia University w Nowym Jorku i wiele innych.

Dumestre pełni również funkcję dyrektora artystycznego Baroque Seasons, cyklu koncertów w Rouen, w tym Normandy International Baroque Music Competition w Chapelle Corneille, a także festiwalu Haut Jura we Francji. W 2017 roku był dyrektorem-rezydentem Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30