Ilia Mazurov urodził się w 1991 roku w Krasnojarsku (Rosja) i ukończył studia na kierunku dyrygentura chórów akademickich w Państwowym Instytucie Sztuki w Krasnojarsku. W latach 2009–2014 studiował dyrygenturę w klasie Valentina Nesterova w Konserwatorium w Petersburgu oraz brał udział w wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Elenę Obraztsovą.

Wykonywał partie bas-barytonowe w operach Charpentiera, Lully’ego, Rameau, Monteverdiego, Mozarta czy Rodrígueza de Hity, w dziełach kantatowych i oratoryjnych (m.in. Requiem i Magnificat Mozarta, Msza h-moll i Pasja według św. Mateusza Bacha, Stworzenie świata Haydna, Te Deum Purcella), a także w utworach kameralnych (Schubert, Schumann). W latach 2015–2016 występował w operze Martína y Solera Gore-Bogatyr-Kosometovich (z librettem autorstwa Katarzyny Wielkiej), brał także udział w rekonstrukcji pierwszej opery w języku rosyjskim Cefal i Prokris (muzyka Francesco Araja, libretto Aleksander Sumarokow) wystawianej na Festiwalu Muzyki Dawnej w Petersburgu w reżyserii Andrieja Rieszetina. Tę samą operę pokazano również na scenie moskiewskiego Teatru Bolszoj w 2017 roku. Rok 2017 przyniósł Mazurovowi również występy w koncertowej wersji opery Dmitrija Bortnianskiego Sokół i zaproszenie na Międzynarodowy Konkurs Opery Barokowej im. Pietra Antonia Cestiego odbywającego się podczas Innsbrucker Festwochen der Alten Musik w Austrii. W 2019 roku Mazurov jako Celenus wystąpił w Atysie Lully’ego w teatrze w petersburskim Ermitażu i dołączył do obsady zespołu sformowanego przez Andrew Parrotta podczas Festiwalu Muzyki Dawnej w tym samym mieście. Konkursowym sukcesem było także osiągnięcie półfinałów Froville Baroque Competition i Concours Corneille in Rouen – oba w 2021 roku.

Ten sam rok to także role oratoryjne w dziełach Carissimiego, Charpentiera i Rossiego, w których wystąpił jako członek europejskiego programu dla młodych artystów Eeemerging+. Koncerty zostały także pokazane na Festiwalu w Ambronay w 2022 roku.

Artysta występował z licznymi orkiestrami i zespołami, w tym: Soloists of Catherine the Great, Il Barocco concertante, The Pocket Symphony Soloists Ensemble, Orkiestra Teatru Maryjskiego, Petersburska Orkiestra Symfoniczna, Synergy Orchestra. Współpracował również z gronem uznanych muzyków, w tym gronie m.in. Andrew Parrott, Geoffroy Jourdain, Michael Chance, Deborah York, Isabelle Poulenard, Walery Giergijew, Andriej Rieszetin, Thierry Peteau, Jérôme Correas, Maria Krestinskaya, Leo Kraemer i Nazar Kozhukhar.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy