Edukacja
Psychologowie twierdzą, że słuchanie muzyki dawnej działa na dzieci i młodzież uspokajająco i wyciszająco, wspomaga myślenie kreatywne, stymuluje mózg, a przede wszystkim – uwalnia emocje. Wszystkie te zjawiska są nie do przecenienia. W jaki sposób jednak zachęcić najmłodszych do otwarcia się na muzykę dawnych wieków czy licealistów do słuchania Bacha?
KBF, organizator Festiwalu, proponuje szereg aktywności edukacyjnych i warsztatowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży i przybliżających świat dźwięków sprzed setek lat. Dla najmłodszych są to warsztaty łączące zabawę z edukacją. Uczennice i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej zapraszamy na specjalne spacery. Nastoletnim odbiorcom proponujemy warsztaty kreatywne.
Nauczycieli i edukatorów zachęcamy natomiast do przeprowadzania lekcji na podstawie specjalnych konspektów powstałych z okazji kolejnych edycji Festiwalu Misteria Paschalia.
Zapraszamy serdecznie do wspólnego zanurzenia się w bogactwo muzyki z dawnych czasów!
Warsztaty
Czy viola lubi gambę? Warsztaty dla dzieci
Podczas spotkania dzieci ułożą puzzle z wizerunkami instrumentów dawnych, dowiedzą się czym klawesyn różni się od fortepianu, posłuchają brzmienia violi da gamby, rozszyfrują pojęcie „wykonawstwo historyczne” i odkryją gdzie można obejrzeć instrumenty z czasów baroku. W drugiej części warsztatów wykonają także okładkę do osobistego Zeszytu Pełnego Kultury. Przede wszystkim jednak – będą się świetnie bawić w rytm barokowych i klasycznych kompozycji muzycznych.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Prowadzenie: Anna Kurda, TBA
Kiedy i gdzie: 20 marca 2022, godz. 11.00, Zgody 7
Zapisy: bezpłatne wejściówki na kbf.bilety (dostępne od 14.03.2022)
Warsztaty odbywają się w ramach projektu edukacyjnego Głowa Pełna Kultury. To specjalna kampania edukacyjna skierowana do rodziców i opiekunów, podczas której będzie można dowiedzieć się dlaczego warto uczyć dzieci korzystania z kultury, co daje najmłodszym udział w koncercie, uczestnictwo w spektaklu teatralnym, wizyta w muzeum i w kinie. Czy Pablo Picasso miał rację, uważając, że wszystkie dzieci rodzą się artystami? Projekt organizowany przez Kids in Kraków.
Polifonia emocji. Co mam wspólnego z ludźmi renesansu i baroku? Warsztaty dla uczniów szkoły średniej
Celem warsztatów jest odszukanie własnych emocji przy słuchaniu muzyki i porównaniu ich z emocjami ludzi renesansu i baroku. Czy jesteśmy tacy sami, czy może jednak różni? Uczniowie poddadzą refleksji emocje oraz sposoby ich wyrażania. Zastanowią się nad zjawiskiem powtarzalności w dziejach ludzkości, zadumają nad odrębnością jednostek. Zostaną zaproszeni do rozważań na temat swoich uczuć, życiowych celów i wyborów. Z pomocą renesansowego psalmu i barokowego kanonu postawią pytania o sens życia oraz kondycję psychiczną współczesnego człowieka.
Warsztaty przeznaczone są dla jednej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Prowadzenie: Agnieszka Hliwa
Kiedy i gdzie: 31 marca 2022, godzina i miejsce do uzgodnienia.
Zapisy: Elżbieta Błońska, 692 404 014, elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl
Muzyką malowane. Interdyscyplinarne warsztaty muzyczno-malarskie dla grup wykluczonych
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale ma też wiele innych właściwości. Może uspokajać lub pobudzać, ale może też zachęcać do tworzenia i sięgnięcia do innych sztuk. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy można namalować muzykę, a potem spróbujemy dopasować kolory farb do różnych nastrojów i stworzyć malarskie ilustracje wybranych utworów muzycznych.
Warsztaty dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie: osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz z doświadczeniem choroby psychicznej.
Prowadzenie: Anna Kwiatkowska
Kiedy i gdzie: 6 kwietnia 2022, godz. 11.00, Pałac Potockich
Zapisy: nabór zamknięty
Muzyką malowane. Interdyscyplinarne warsztaty muzyczno-malarskie dla grup wykluczonych
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale ma też wiele innych właściwości. Może uspokajać lub pobudzać, ale może też zachęcać do tworzenia i sięgnięcia do innych sztuk. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy można namalować muzykę, a potem spróbujemy dopasować kolory farb do różnych nastrojów i stworzyć malarskie ilustracje wybranych utworów muzycznych.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce: młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Prowadzenie: Anna Kwiatkowska
Kiedy i gdzie: 7 kwietnia 2022, godz. 11.00, Pałac Potockich
Zapisy: nabór zamknięty
Spacery Odkryj Kraków – Kraków muzyczny
Podczas specjalnego spaceru uczestnicy odkryją muzyczne ciekawostki miasta: odnajdą rzeźbę Trzej Grajkowie, podumają nad stylem fontanny w kształcie fortepianu czy zobaczą niezwykłe organy w kościele oo. Bernardynów.
Prowadzenie: Barbara Polarczyk Palider
Kiedy:
- 5 kwietnia 2022, godz. 9:30
- 5 kwietnia 2022, godz. 11:00
- 7 kwietnia 2022, godz. 10:00
Spacer przeznaczony jest klas 1-5 szkoły podstawowej.Zapisy: Elżbieta Błońska, 692 404 014, elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl
- 9 kwietnia 2022, godz. 11:00
Spacer przeznaczony dla rodzin.
Zapisy: bezpłatne wejściówki na kbf.bilety (dostępne od 4.04.2022)
Karty Odkryj Kraków
Odkryj Kraków – Misteria Paschalia
Specjalna edycja kart „Odkryj Kraków” otwiera drzwi do… Festiwalu Misteria Paschalia! Przekonajcie się sami, co łączy Kraków z muzyką dawną. Dowiedzcie się, skąd pochodzi muzyka prezentowana na festiwalu. Rozszyfrujcie także tajemniczy skrót GGG.
Do Waszych rąk Rodzice oddajemy inspirujące karty pracy – wraz z dziećmi podążajcie za wskazówkami, szukajcie nowych ścieżek, budujcie swoją drogę i sprawcie, by Kraków i muzyka dawna odkryły przed Wami całe swoje piękno i bogactwo!
Karty Odkryj Kraków – Misteria Paschalia powstały z okazji Festiwalu Misteria Paschalia 2021.
Scenariusze lekcji
Dostępne do pobrania scenariusze powstały z okazji kolejnych edycji festiwalu Misteria Paschalia. Ich autorami są krakowscy nauczyciele, a treść jest zgodna z podstawą programową.
Scenariusz lekcji języka polskiego przeznaczonej dla starszych uczniów szkoły podstawowej autorstwa Mateusza Wrony łączy rozwijanie umiejętności językowych z wiedzą o krakowskich Misteriach Paschaliach. Powstał z okazji Festiwalu w 2020 roku.
Konspekt Katarzyny Prałat dla uczniów klas szkoły ponadpodstawowej wprowadza w tematykę średniowiecznej pieśni religijnej i roli Kościoła w kształtowaniu procesów edukacyjnych i kulturalnych średniowiecza. Został napisany z okazji zeszłorocznej edycji Festiwalu.
Co ma wspólnego Mozart z Jowiszem? O muzyce Mistrza – Najlepszego Największego to propozycja dla klas 4-6 szkoły podstawowej stworzona przez Agnieszkę Hliwę. Podczas lekcji uczennice i uczniowie odkrywają magię muzyki klasyka wiedeńskiego oraz zagłębiają się w rzymską mitologię. Scenariusz powstał z okazji tegorocznej edycji festiwalu.
Ulecieć ku wieczności. III Symfonia (Symfonia pieśni żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego autorstwa Agnieszki Hliwy łączy współczesne dzieło muzyczne ze średniowiecznym tekstem oraz zadaje pytanie o istotę cierpienia i duchowość człowieka. Lekcja przewidziana jest dla klas 1 szkoły ponadpodstawowej. Konspekt nawiązuje do tegorocznego programu Festiwalu Misteria Paschalia.
Jeśli jesteście Państwo nauczycielami lub edukatorami zapraszamy do wykorzystania tych dokumentów. Mamy nadzieję, że będą one dodatkową inspiracją w Państwa pracy z dziećmi i młodzieżą.