Edukacja
Festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia odbywa się już po raz dwudziesty! Ten jubileusz staje się punktem wyjścia nie tylko do patrzenia wstecz, wspominania i snucia podsumowań, ale również inspiruje do myślenia o tym, co przed nami. A przyszłość to młodzi!
Na festiwalowych scenach pojawia się coraz więcej przedstawicieli czwartego pokolenia muzyków zajmujących się wykonawstwem historycznym i szeroko pojętą muzyką dawną. Ale nie byłoby festiwalu bez odbiorców. Od kilku lat organizatorzy Misteriów Paschaliów przygotowują szereg wydarzeń towarzyszących o charakterze edukacyjnym i warsztatowym skierowanych do najmłodszych. Ostatnie lata pokazały, że taki kierunek działania ma sens i spotyka się z pozytywnym odbiorem, dlatego też KBF kontynuuje i rozszerza aktywności dla młodych słuchaczy.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów, spotkań, spacerów, kreatywnych kart zadań i scenariuszy lekcji, których celem jest przybliżać dzieciom i młodzieży świat dźwięków sprzed setek lat.
Wspólnie zanurzmy się w bogactwo muzyki z dawnych czasów!
Warsztaty
Warsztaty plastyczne dla młodzieży (warsztaty zamknięte)
„Woskiem pisane”
Pisanki od wieków, w tradycji zarówno katolickiej jak i prawosławnej stanowią symbol spotkania z wiosną, a ich malowanie jest nieodłączonym elementem przygotowań do Wielkanocy. Podczas warsztatów tradycyjnego woskowego malowania pisanek każdy uczestnik będzie mógł stworzyć swój własny projekt. Zajęcia poprowadzi artystka Natalia Janiszewska.
Warsztaty są inspirowane programem 20-tej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, a szczególnie koncertem Ensemble Irini: LE PRINTEMPS SACRÉ, który odbędzie się 16 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną w kościołach wschodnich.
Prowadzenie: Natalia Janiszewska
Kiedy i gdzie: 27 marca 2023, godz. 11.00, Pałac Potockich
Warsztaty dla zorganizowanych grup z placówek specjalnych (warsztaty zamknięte)
„Harmonia w chaosie, albo rondo barokowego modysty”
Wielcy kompozytorzy baroku uwielbiali zakładać sobie na głowy różne śmieszne rzeczy. Ze znanych nam rycin wyłaniają się poważni panowie, którym na ramiona opadają spienione wody wodospadów, skłębione potoki obłoków czy kłęby gęstego – wynikającego z intensywnego myślenia – dymu. Jest możliwe, że w czasie relaksu lub kiedy nikt nie malował ich na obrazach, zakładali na głowy talerze pełne owoców morza, zaprzyjaźnione koty albo bukiety warzyw. Gdyby żyli w Krakowie, stroiliby się zapewne w przepiękne kwieciste wianki (albo ogromne obwarzanki). Zapraszamy na warsztaty, na których zaprojektujemy cudowne, inspirowane muzyką barokową nakrycia głowy, nie tylko dla kompozytorów.
Prowadzenie: Beata Kwiecińska, Maciej Dąbrowski
Kiedy i gdzie: 16, 23 marca, godz. 10.00, Pałac Potockich
„Muzyka bębnów”
Spotkanie z dźwiękiem i rytmem prowadzone animatora kultury, opowiadacza/storytellera, muzyka, pedagoga, terapeutę SI, zapraszającego do przestrzeni, w której tka opowieści i w której to uczestnik jest opowieścią. Spotkania w Pałacu Potockich wypełnione będą muzyką tworzoną na żywo podczas spotkania, śpiewem i dźwiękami instrumentów. W tej niezapomnianej podróży z rytmem każdy przekazuje swoją pozytywną energię, jest zarazem wykonawcą i twórcą utworów.
Prowadzenie: Krystian Truchalski
Kiedy i gdzie: 29, 30 marca, godz. 10.00, Pałac Potockich
Warsztaty dla szkół (grupy zorganizowane), wiek: 7-9 lat
Mikrokoncerty w ramach festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia to nowa propozycja dla najmłodszych krakowian. Podczas 20. edycji festiwalu proponujemy cykl trzech bardzo bliskich spotkań z muzyką dawną, które odbędą się w Pałacu Potockich.
Podczas koncertów studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprezentują następujące instrumenty: skrzypce barokowe, flet prosty, dudy, lutnię oraz sopiłkę (ludowy flet ukraiński). Trwające 45 minut koncerty poprowadzi w sposób zrozumiały i przystępny dla młodych słuchaczy teoretyczka muzyki, nauczycielka, skrzypaczka i mama – Paulina Kula.
Krakowskie Biuro Festiwalowe przyłącza się w ten sposób do oferty edukacji kulturalnej dla najmłodszych i zachęca do udziału w największych festiwalach muzycznych w Europie, których jest organizatorem.
Prowadzenie: studenci Akademii Muzycznej
Kiedy i gdzie: 3-5 kwietnia, godz. 11.00, Pałac Potockich
Zapisy: poprzez portal edukacyjny UMK
Spacery Odkryj Kraków – „Tropem instrumentów. Spacerem po muzycznym Krakowie”
Muzyczny Kraków ma swoje ciekawostki. Pomniki, ozdoby, fontanny czy ogrody zabaw kryją rozmaite muzyczne tajemnice. Wybierzemy się w drogę, aby je odkryć. Zaczynamy na Plantach w okolicach Barbakanu.
Prowadzenie: Anna Stępień
Spacer dla rodzin z dziećmi
Kiedy: 1 kwietnia, godz. 11.00
Wejściówki: bezpłatne, do pobrania od 27 marca na kbf: bilety
Spacery dla szkół (grupy zorganizowane):
- Spacer muzyczny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Kiedy: 16, 23 marca, godz. 9.00
Zapisy: poprzez portal edukacyjny UMK
- Spacer muzyczny dla uczniów klas 1–6 szkół podstawowych
Kiedy: 28 marca, 30 marca, godz. 9.00, 10.30
Zapisy: poprzez portal edukacyjny UMK
Karty Odkryj Kraków – Misteria Paschalia
Odkryj Kraków – Misteria Paschalia
Specjalna edycja kart „Odkryj Kraków” otwiera drzwi do… Festiwalu Misteria Paschalia! Przekonajcie się sami, co łączy Kraków z muzyką dawną i wraz z nami wytropcie… instrumenty. Dowiedzcie się, jak zbudowana jest gitara barokowa i czy współczesne instrumenty mają swoje dawne odpowiedniki.
Do Waszych rąk Rodzice oddajemy inspirujące karty pracy – wraz z dziećmi podążajcie za wskazówkami, szukajcie nowych ścieżek, budujcie swoją drogę i sprawcie, by Kraków i muzyka dawna odkryły przed Wami całe swoje piękno i bogactwo!
Karta Odkryj Kraków nr 40 – Misteria Paschalia powstały z okazji Festiwalu Misteria Paschalia 2023 i dostępna będzie podczas muzycznego rodzinnego spaceru Odkryj Kraków (1 kwietnia o 11.00) oraz mikrokoncertów dla dzieci (3-4-5 kwietnia, 11.00, Pałac Potockich).
Scenariusze lekcji
Dostępne do pobrania scenariusze powstały z okazji kolejnych edycji festiwalu Misteria Paschalia. Ich autorami są krakowscy nauczyciele, a treść jest zgodna z podstawą programową.
Idea cierpienia w literaturze i sztuce, konspekt zajęć języka polskiego dla klas szkoły ponadpodstawowej zainspirowany jest dwoma koncertami, które odbędą się w ramach dwudziestej edycji festiwalu Misteria Paschalia. Dla autorki, Katarzyny Prałat, nauczycielki języka polskiego i wiedzy o kulturze, teoretyczki literatury i badaczki kultury stanowią one punkt wyjścia do rozmawiania z młodzieżą na temat motywu cierpienia pojawiającego się w Biblii i do ukazania jego wpływu na inne niż literatura dziedziny sztuki.
Scenariusz Rafała Bednarza Wielka schizma wschodnia – kościół rzymskokatolicki i prawosławny realizuje treści zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia, dotyczące podziału Kościoła oraz rozwija tematykę podstawową o treści, dzięki którym uczniowie zdobędą szerszą wiedzę o wyznaniu prawosławnym. Nawiązuje w ten sposób do tegorocznej edycji festiwalu, która również podejmuje tematykę historycznych relacji pomiędzy dwoma wyznaniami. Autor konspektu jest na co dzień nauczycielem oraz aktywnym przewodnikiem miejskim i z tego doświadczenia czerpie inspiracje w swojej pracy z uczniami i studentami.
Zachęcamy również do zapoznania się ze scenariuszami powstałymi przy okazji poprzednich edycji festiwalu Misteria Paschalia.
Scenariusz lekcji języka polskiego przeznaczonej dla starszych uczniów szkoły podstawowej autorstwa Mateusza Wrony łączy rozwijanie umiejętności językowych z wiedzą o krakowskich Misteriach Paschaliach. Powstał z okazji Festiwalu w 2020 roku.
Konspekt Katarzyny Prałat dla uczniów klas szkoły ponadpodstawowej wprowadza w tematykę średniowiecznej pieśni religijnej i roli Kościoła w kształtowaniu procesów edukacyjnych i kulturalnych średniowiecza. Został napisany z okazji festiwalu w 2021 roku.
Co ma wspólnego Mozart z Jowiszem? O muzyce Mistrza – Najlepszego Największego to propozycja dla klas 4-6 szkoły podstawowej stworzona przez Agnieszkę Hliwę. Podczas lekcji uczennice i uczniowie odkrywają magię muzyki klasyka wiedeńskiego oraz zagłębiają się w rzymską mitologię. Scenariusz powstał z okazji dziewiętnastej edycji festiwalu (2022).
Ulecieć ku wieczności. III Symfonia (Symfonia pieśni żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego autorstwa Agnieszki Hliwy łączy współczesne dzieło muzyczne ze średniowiecznym tekstem oraz zadaje pytanie o istotę cierpienia i duchowość człowieka. Lekcja przewidziana jest dla klas 1 szkoły ponadpodstawowej. Konspekt nawiązuje do programu Festiwalu Misteria Paschalia 2022.
Jeśli jesteście Państwo nauczycielami lub edukatorami zapraszamy do wykorzystania tych dokumentów. Mamy nadzieję, że będą one dodatkową inspiracją w Państwa pracy z dziećmi i młodzieżą.
Wkrótce do pobrania.
POBIERZ SCENARIUSZE DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
POBIERZ SCENARIUSZE DLA SZKOŁY ŚREDNIEJ