Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. Organizowany jest w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

19. edycja Festiwalu Misteria Paschalia po dwuletniej przerwie odbędzie się stacjonarnie na żywo.


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Prosty tekst

Tekst o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowany przez Fundację Kultury bez Barier:

Misteria Paschalia.pdf

Misteria Paschalia.docx.

Warsztaty

W ramach festiwalu zapraszamy również na interdyscyplinarne warsztaty muzyczno-malarskie dla grup wykluczonych

Prowadzenie: Anna Kwiatkowska

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale ma też wiele innych właściwości. Może uspokajać lub pobudzać, ale może też zachęcać do tworzenia i sięgnięcia do innych sztuk. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy można namalować muzykę, a potem spróbujemy dopasować kolory farb do różnych nastrojów i stworzyć malarskie ilustracje wybranych utworów muzycznych.

Warsztaty dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie: osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz z doświadczeniem choroby psychicznej, a także dla uczniów Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce: młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU
Koncerty dostępne na platformie PLAY KRAKÓW zawierają napisy dla osób z dysfunkcją słuchu.


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Koncerty dostępne na platformie PLAY KRAKÓW posiadają audiowstępy zawierające ogólne informacje o materiale multimedialnym, twórcach, repertuarze i oprawie wizualnej. Audiowstępy są pomocne w odbiorze materiału multimedialnego przez osoby z dysfunkcją wzroku


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU
Poniżej znajdują się lokalizacje festiwalowe z informacjami o barierach i/lub udogodnieniach architektonicznych.

CENTRUM KONGRESOWE ICE KRAKÓW, UL. M. KONOPNICKIEJ 17
Pełna informacja o dostępności budynku znajduje się na stronie: http://icekrakow.pl w zakładce Informacje praktyczne/Dostępność.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. STANISŁAWA I ŚW. WACŁAWA NA WAWELU, WAWEL 3
Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi:
– od strony ul. Kanoniczej – dla ruchu pieszego; niskie schodki w przejściu bramnym
– od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik.

Oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.

Centrum Promocji i Informacji udostępnia wjazd dla wózków inwalidzkich od strony dziedzińca zewnętrznego. Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się w południowej części budynku Centrum, obok kawiarni Pod Basztą. Wejście: 18 stopni, konieczna pomoc drugiej osoby. Osoby poruszające na wózku inwalidzkim do katedry na Wawelu mogą się dostać po powiadomieniu obsługi, która wciąga wózek po stromych schodach prowadzących do świątyni lub rozkłada podjazd przy wejściu bocznym. Kolejną przeszkodą jest wysoki próg w drzwiach, a we wnętrzu przemieszczanie się utrudniają schody i wysokie pojedyncze stopnie.

Wewnątrz Katedry nie ma barier, możliwości manewrowania wózkiem.
Więcej informacji: https://wawel.krakow.pl/dostosowanie-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia-1

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY I ŚW. MAŁGORZATY , ul. Augustiańska 7
Przy wejściu od ulicy Augustiańskiej sześć schodów, stromy podjazd, w środku trzy stopnie. Od strony ulicy Skałecznej cztery dość strome stopnie w dół. Przy obu wejściach do kościoła znajdują się stopnie, ale przy każdych jest rampa, po której może zjechać wózek inwalidzki. Dość szerokie drzwi. We wnętrzu świątyni istnieje możliwość manewrowania wózkiem bez większych przeszkód.

PAŁAC POTOCKICH , Rynek Główny 20

DOJAZD:
Parking – Plac Wszystkich Świętych 5 (wjazd tylko od ul. Poselskiej)

obok klasztoru Franciszkanów

parking czynny: poniedziałek – sobota 7:00 – 22:00, niedziela 9:00 -22:00

Komunikacja miejska: przystanek Plac Wszystkich Świętych

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU:
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)

wejście: niski próg, szerokie drzwi

Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej.

W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Dostępny jest opis budynku w wersji tekstowej i audio dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Opis i nagranie znajdują się na stronie: https://palacpotockich.krakow.pl/ w zakładce Dostępność (ikona niepełnosprawności).

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU
W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową w recepcji na I piętrze. Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online. Przy wybranych wydarzeniach korzystamy z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego. Wybrani pracownicy przeszli kurs podstaw PJM w Polskim Związku Głuchych – Oddział Małopolski.

KOPALNIA SOLI „WIELICZKA”, ul. Daniłowicza 10, Wieliczka

Koncert w ramach festiwalu odbywa się w Kaplicy św. Kingi. Niestety, ze względu na remont windy i konieczność pokonania trasy stromymi schodami, dojście do Kaplicy jest czasowo niedostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Na parkingu przy ul. Dembowskiego wyznaczono 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych – dostępne bez opłat. Na parkingu w bezpośredniej bliskości szybu Daniłowicza wydzielone i oznaczone zostały 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, z których mogą oni korzystać mogą bezpłatnie. Przy głównym wejściu do budynku nadszybia szybu Daniłowicza zamontowane są podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dojazd wózkiem inwalidzkim do wejścia na Trasę Turystyczną możliwy jest także od tylnej części budynku. Wejście do budynku jest odpowiednio oznaczone i oświetlone.

Więcej informacji o dostępności budynku: https://www.kopalnia.pl/deklaracja-dostepnosci


KONTAKT

Barbara Zając
Koordynatorka ds. dostępności
Dział Projektów Społecznych i Edukacji
M: +48 604 483 402
barbara.zajac@kbf.krakow.pl

Organizatorzy