W KBF dokładamy wszelkich starań, aby udostępniane treści oraz przestrzenie architektoniczne były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Witamy na stronie festiwalu Misteria Paschalia. Znajdą tutaj Państwo informacje dotyczące tegorocznego festiwalu z udogodnieniami dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. Organizowany jest w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. W tym roku czeka nas jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Misteria Paschalia.

Krakowskie Biuro Festiwalowe realizuje przedsięwzięcie grantowe „Dostępność wydarzeń KBF”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”. Celem przedsięwzięcia grantowego jest wdrożenie modelu zwiększenia dostępności oferty kulturalnej KBF i dotarcie do grup narażonych na wykluczenie. Wartość grantu: 80 000 PLN.


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Prosty tekst

Tekst o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowany przez Fundację Kultury bez Barier:

Misteria Paschalia.pdf

Misteria Paschalia.docx.

Warsztaty

W ramach festiwalu zapraszamy również na interdyscyplinarne warsztaty muzyczno-sensoryczne dla grup wykluczonych w Pałacu Potockich. Warsztaty zamknięte dla zorganizowanych grup.

16, 23 marca, 10.00

Pałac Potockich

„Harmonia w chaosie, albo rondo barokowego modysty”

prow. Beata Kwiecińska, Maciej Dąbrowski

Wielcy kompozytorzy baroku uwielbiali zakładać sobie na głowy różne śmieszne rzeczy. nam rycin wyłaniają się poważni panowie, którym na ramiona opadają spienione wody wodospadów, skłębione potoki obłoków czy kłęby gęstego – wynikającego z intensywnego myślenia – dymu. Jest możliwe, że w czasie relaksu, lub kiedy nikt nie malował przedstawiających ich obrazów, zakładali na głowy talerze pełne owoców morza, zaprzyjaźnione koty albo bukiety warzyw. Zapewne, gdyby żyli w Krakowie, stroiliby się w przepiękne kwieciste wianki (albo ogromne obwarzanki). Zapraszamy na warsztaty, na których zaprojektujemy cudowne, inspirowane muzyką barokową nakrycia głowy, nie tylko dla kompozytorów.

29, 30 marca, 10.00

Pałac Potockich

„Muzyka bębnów”

prow. Krystian Truchalski

Spotkanie z dźwiękiem i rytmem pt. „Muzyka bębnów” prowadzone przez Krystiana Truchalskiego, który zawodowo pracuje z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas warsztatów poza komunikacją werbalną, używa komunikacji alternatywnej a nicią porozumienia jest instrument muzyczny tj. djembe, misy terapeutyczne, dzwonki. Słowa, jakich używa podczas opowiadania, okazują się drogą, budowaniem obrazu, który staje się mostem między nim a drugą osobą. Uwielbia ciszę, z której narodziło się to wszystko, co teraz robi. Spotkania w Pałacu Potockich wypełnione będą muzyką tworzoną na żywo przez uczestników spotkania. Towarzyszyć nam będzie śpiew oraz instrumenty. Wyruszamy w niezapomnianą podróż z rytmem, w której każdy z uczestników przekazuje swoją pozytywną energię, jest zarazem wykonawcą i twórcą utworów.

16, 23 marca, godz. 9.00

„Tropem instrumentów. Spacerem po muzycznym Krakowie” – spacery  muzyczne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z Zespołu Szkół nr 14.

Muzyczny Kraków ma swoje ciekawostki. Pomniki, ozdoby, fontanny czy ogrody zabaw kryją rozmaite muzyczne tajemnice. Wybierzemy się w drogę, aby je odkryć. Zaczynamy na Plantach w okolicach Barbakanu.

Prowadzenie: Anna Stępień


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU
Poniżej znajdują się lokalizacje festiwalowe z informacjami o barierach i/lub udogodnieniach architektonicznych.

FILHARMONIA KRAKOWSKA, UL. ZWIERZYNIECKA 1

Filharmonia nie dysponuje parkingiem dla słuchaczy, ale od strony ulicy Zwierzynieckiej znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek częściowo dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Przy głównym wejściu do budynku, od ulicy Straszewskiego, znajduje się niski próg. Drzwi nie otwierają się automatycznie, dlatego obsługa widowni oraz koordynator dostępności służą pomocą.

Kasa biletowa znajduje się na parterze, wejście od ulicy Straszewskiego. Do szatni na poziomie −1 oraz na balkon można się dostać za pomocą windy. Wejście na główną część sali koncertowej jest pozbawione progów. Obsługa widowni otwiera obydwa skrzydła drzwi, żeby każdy mógł swobodnie wejść. Balkon nie jest dostosowany dla osób poruszających się na wózkach.

Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się na parterze.

Zarówno kasa biletowa, jak i sala koncertowa zaopatrzone są w pętle indukcyjne. Istnieje możliwość wejścia do budynku z psem przewodnikiem.

W kasie budynku znajduje się pętla indukcyjna.

Tłumacz języka migowego będzie obecny online.

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY I ŚW. MAŁGORZATY , ul. Augustiańska 7

Przy wejściu od ulicy Augustiańskiej sześć schodów, stromy podjazd, w środku trzy stopnie. Od strony ulicy Skałecznej cztery dość strome stopnie w dół. Przy obu wejściach do kościoła znajdują się stopnie, ale przy każdych jest rampa, po której może zjechać wózek inwalidzki. Dość szerokie drzwi. We wnętrzu świątyni istnieje możliwość manewrowania wózkiem bez większych przeszkód.

KOPALNIA SOLI „WIELICZKA”, ul. Daniłowicza 10, Wieliczka

Koncert w ramach festiwalu odbywa się w Kaplicy św. Kingi. Na parkingu przy ul. Dembowskiego wyznaczono 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych – dostępne bez opłat. Na parkingu w bezpośredniej bliskości szybu Daniłowicza wydzielone i oznaczone zostały 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, z których mogą oni korzystać mogą bezpłatnie. Przy głównym wejściu do budynku nadszybia szybu Daniłowicza zamontowane są podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dojazd wózkiem inwalidzkim do wejścia na Trasę Turystyczną możliwy jest także od tylnej części budynku. Wejście do budynku jest odpowiednio oznaczone i oświetlone.

Więcej informacji o dostępności budynku: https://www.kopalnia.pl/deklaracja-dostepnosci

AULA BŁ. JAKUBA, ul. Franciszkańska 4, Kraków

Budynek dostępny z pomocą dla osób na wózkach. Przy wejściu do Sali ok. 10 kamiennych schodów. Możliwość skorzystania z krzesełka ewakuacyjnego

Tłumaczenie na polski język migowy dostępne online: dostęp z poziomu strony KBF (na czas festiwalu)

PAŁAC POTOCKICH , Rynek Główny 20

DOJAZD:
Parking – Plac Wszystkich Świętych 5 (wjazd tylko od ul. Poselskiej)

obok klasztoru Franciszkanów

parking czynny: poniedziałek – sobota 7:00 – 22:00, niedziela 9:00 -22:00

Komunikacja miejska: przystanek Plac Wszystkich Świętych, Filharmonia

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU:
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)

wejście: niski próg, szerokie drzwi

Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej.

W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Dostępny jest opis budynku w wersji tekstowej i audio dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Opis i nagranie znajdują się na stronie: https://palacpotockich.krakow.pl/ w zakładce Dostępność (ikona niepełnosprawności).

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU
W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową w recepcji na I piętrze. Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online z pozycji strony KBF dzięki aplikacji MIGAM.PL. Przy wybranych wydarzeniach korzystamy z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego. Wybrani pracownicy przeszli kurs podstaw PJM w Polskim Związku Głuchych – Oddział Małopolski.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE, oddział Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Budynek dostępny dla osób na wózkach

Budynek dostępny z pomocą dla osób na wózkach

Toaleta dostępna dla osób na wózkach

Tłumaczenie na polski język migowy dostępne online: dostęp z poziomu strony KBF (na czas festiwalu)

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4

Budynek dostępny dla osób na wózkach

Budynek dostępny z pomocą dla osób na wózkach

Toaleta dostępna dla osób na wózkach

Tłumaczenie na polski język migowy dostępne online: dostęp z poziomu strony KBF (na czas festiwalu)


KONTAKT

SMS/mail/aplikacji MS Teams (w tym przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt)

Barbara Zając
Koordynatorka ds. dostępności
M/SMS: +48 604 483 402
mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

Organizatorzy