W KBF dokładamy wszelkich starań, aby udostępniane treści oraz przestrzenie architektoniczne były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Znajdą tutaj Państwo informacje dotyczące tegorocznego festiwalu z udogodnieniami dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu/wzroku/słuchu

Poniżej znajdują się lokalizacje festiwalowe z informacjami o barierach i/lub udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami.

Kościół oo. Karmelitów na Piasku, ul. Karmelicka 19

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wejście z poziomu ulicy (od ul. Karmelickiej), przed wejściem kostka brukowa. Drzwi wahadłowe, kamienny próg. Brak progów wewnątrz kościoła.

Przyciemnione światła. Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących. 

W kościele jest chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce.

Dojazd: najbliższy przystanek komunikacji miejskiej: Bagatela (tramwajowy i autobusowy), w odległości ok. 250 m, Batorego (tramwajowy), w odległości ok. 250 m

Czas trwania: 75 min

Kościół św. Marcina, ul. Grodzka 56

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wejście z ulicy Grodzkiej, przy bramie kamienny próg. 4 kamienne schody, po obu stronach poręcz, po lewej stronie podjazd dla wózków mobilnych. Szerokie wejście, bezprogowe.

Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących.  Przyciemnione światła.

W kościele jest stosunkowo ciepło, nie ma konieczności bardzo ciepłego ubioru.

Czas trwania: 75 min

Dojazd: najbliższy przystanek komunikacji miejskiej (tramwajowy): Wawel, w odległości ok. 250 m

Krużganki /Bazylika Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie, ul. Stolarska 12

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wejście od ulicy Stolarskiej. Wewnątrz, z korytarza, trzeba zejść 4 stopnie w dół.

Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących.

Przyciemnione światła.

W kościele jest stosunkowo ciepło, nie ma konieczności bardzo ciepłego ubioru.

Dojazd: najbliższy przystanek komunikacji miejskiej (tramwajowy): Plac Wszystkich Świętych, w odległości ok. 50 m

Kościół św. Piotra i św. Pawła/Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ul. Benedyktyńska 37

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przez pierwsze 150 metrów prowadzi stara droga pokryta nierówną kostką brukową, na dziedzińcu wszystkie ścieżki pokryte są nowymi płytami chodnikowymi. Do kościoła prowadzi kilkanaście schodów, które można ominąć wchodząc od strony krużganków.

Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących.

W kościele jest chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce.

Dojazd: Z dworca PKP Kraków Główny lub PKS – autobusem lub tramwajem do Ronda Grunwaldzkiego, następnie autobusem 112 do centrum osiedla Tyniec.

Więcej informacji: https://opactwotynieckie.pl/kontakt-i-dojazd/

Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Budynek jest dostępny architektonicznie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dojazd jest w miarę dogodny, pobliskie skrzyżowanie posiada sygnalizację dźwiękową. Pracownicy na miejscu udzielają potrzebnych informacji, podczas wybranych wydarzeń świadczone są usługi asystenckie. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji społecznej i zawodowej osoba z niepełnosprawnością ma prawo przebywać na terenie obiektu z psem asystującym.

Audiodeskrypcja wybranych pomieszczeń w ICE Kraków oraz ścieżek z przystanków komunikacji miejskiej na stronie: http://icekrakow.pl w zakładce Informacje praktyczne/Dostępność

*****

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Wejście do budynku: W Centrum zamontowane zostały bezprogowe drzwi, ułatwiające wjazd do budynku. Główne wejście do budynku od strony ulicy Barskiej obsługiwane jest przez dwoje drzwi obrotowych, jednak tuż obok nich, po prawej stronie, można znaleźć dodatkowe drzwi działające na fotokomórkę. Dodatkowo przy Centrum znajduje się podjazd dla wózków.

Toalety/Szatnie:  ICE Kraków dysponuje toaletami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych – toalety takie są o wiele większe niż standardowe kabiny, posiadają niżej zamontowane oraz większe umywalki, muszle  przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz poręcze ułatwiające podnoszenie się z wózków. Toalety tego typu zlokalizowane są na każdym poziomie.

Szatnia znajduje się we foyer, na poziomie 0, po lewej stronie od wejścia głównego.

Widownia:  Miejsca dla osób poruszających się na wózkach znajdują się przy dedykowanych miejscach:

Parter rz. 1 m. 1, 16

Rząd 22, przy miejscu 1 i 15

W wyposażeniu budynku znajdują się platformy pod wózki dla osób z niepełnosprawnością ruchową, co zwiększa dostępność widowni poprzez przeznaczenie ww. osobom miejsc dedykowanych tylko dla nich.

Parking: Odpowiednio oznaczone miejsca parkingowe (tzw. „niebieskie koperty”) na parkingu podziemnym.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących. Bardzo dobra akustyka w sali koncertowej.

Pełna informacja o dostępności budynku znajduje się na stronie: http://icekrakow.pl w zakładce Informacje praktyczne/Dostępność.

Dojazd: najbliższe przystanki: Rondo Grunwaldzkie

Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

Filharmonia nie dysponuje parkingiem dla słuchaczy, ale od strony ulicy Zwierzynieckiej znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek częściowo dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Przy głównym wejściu do budynku, od ulicy Straszewskiego, znajduje się niski próg. Drzwi nie otwierają się automatycznie, dlatego obsługa widowni oraz koordynator dostępności służą pomocą.

Kasa biletowa znajduje się na parterze, wejście od ulicy Straszewskiego. Do szatni na poziomie −1 oraz na balkon można się dostać za pomocą windy. Wejście na główną część sali koncertowej jest pozbawione progów. Obsługa widowni otwiera obydwa skrzydła drzwi, żeby każdy mógł swobodnie wejść. Balkon nie jest dostosowany dla osób poruszających się na wózkach. Podczas koncertu można usłyszeć dźwięki z ulicy, a także poczuć wibrującą podłogę. Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się na parterze.

Zarówno kasa biletowa, jak i sala koncertowa (rzędy 3 i 4) zaopatrzone są w pętle indukcyjne. Istnieje możliwość wejścia do budynku z psem przewodnikiem.

W kasie budynku znajduje się pętla indukcyjna.  Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online.

Dojazd: najbliższy przystanek   komunikacji miejskiej (tramwajowy): Filharmonia, w odległości 50 m

Kościół św. Katarzyny i św. Małgorzaty, ul. Augustiańska 7

Przy wejściu od ulicy Augustiańskiej sześć schodów, stromy podjazd, w środku trzy stopnie. Od strony ulicy Skałecznej cztery dość strome stopnie w dół. Przy obu wejściach do kościoła znajdują się stopnie, ale przy każdych jest rampa, po której może zjechać wózek. Dość szerokie drzwi. We wnętrzu świątyni istnieje możliwość manewrowania wózkiem bez większych przeszkód. Przyciemnione światła. Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących.

W kościele jest bardzo chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce.

Czas trwania: 90 min

Dojazd: najbliższy przystanek komunikacji miejskiej (tramwajowy): Orzeszkowej, w odległości ok. 250 m

Kopalnia Soli „Wieliczka”, ul. Daniłowicza 10, Wieliczka

Koncert w ramach festiwalu odbywa się w Kaplicy św. Kingi. Na parkingu przy ul. Dembowskiego wyznaczono 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych – dostępne bez opłat. Na parkingu w bezpośredniej bliskości szybu Daniłowicza wydzielone i oznaczone zostały 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, z których mogą oni korzystać mogą bezpłatnie. Przy głównym wejściu do budynku nadszybia szybu Daniłowicza zamontowane są podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dojazd wózkiem inwalidzkim do wejścia na Trasę Turystyczną możliwy jest także od tylnej części budynku. Wejście do budynku jest odpowiednio oznaczone i oświetlone. Więcej informacji o dostępności budynku: https://www.kopalnia.pl/deklaracja-dostepnosci

Dojazd: Pociągiem podmiejskim — wsiądź na stacji Kraków Główny i wysiądź na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Ze stacji do kopalni dotrzesz pieszo w kilka minut.

Autobusem linii 304 — wsiądź na przystanku Dworzec Główny Zachód w okolicach Galerii Krakowskiej. Wysiądź na przystanku Wieliczka Kopalnia Soli, jeżeli jedziesz do Szybu Daniłowicza lub na przystanku Wieliczka Rynek, jeżeli udajesz się do Szybu Regis. Kup bilet aglomeracyjny, który obejmuje strefy I i II. Więcej informacji na stronie: https://www.kopalnia.pl/turysta-indywidualny/informacje-praktyczne/mapa-i-dojazd

Komnaty królewskie/Zamek Królewski na Wawelu, Wzgórze Wawelskie

Zamek znajduje się w centrum Krakowa – na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.), w Dzielnicy I Stare Miasto, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo.

Do bram wejściowych prowadzą dwie drogi:

od strony ul. Kanoniczej – dla ruchu pieszego, bez barier architektonicznych na podejściu; niskie schodki w przejściu bramy od strony skrzyżowania ulic Bernardyńska-Stradom-Grodzka – droga dojazdowa, dopuszczony ruch samochodowy (za zezwoleniem), nawierzchnia – „kocie łby”, wzdłuż drogi chodnik

Oba podejścia strome, dla poruszających się na wózku wskazana pomoc osoby towarzyszącej.

W obrębie wzgórza – na drodze i ścieżkach – zniesione bariery architektoniczne.

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II p.) – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie pojedynczych stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform)

Przyciemnione światła. Koncert akustyczny. Brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących.

Dojazd: Zamek znajduje się w centrum Krakowa – na Wzgórzu Wawelskim, około 10 minut pieszo od Rynku Głównego, od Dworca ok. 20 min. pieszo. Dojazd: najbliższe przystanki komunikacji miejskiej (tramwajowy): Wawel ok. 300 m, (tramwajowy, autobusowy): Jubilat, ok. 700 m

Koncert jest chodzony – widownia będzie się przemieszczać po komnatach.

Pałac Potockich , Rynek Główny 20

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu:
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)

wejście: niski próg, szerokie drzwi. Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej. W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
Dostępny jest opis budynku w wersji tekstowej i audio dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Opis i nagranie znajdują się na stronie: https://palacpotockich.krakow.pl/ w zakładce Dostępność (ikona niepełnosprawności). Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
Pętla indukcyjna stanowiskowa w recepcji na I piętrze. Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online z pozycji strony KBF dzięki aplikacji MIGAM.PL. Przy wybranych wydarzeniach korzystamy z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego. Wybrani pracownicy przeszli kurs podstaw PJM w Polskim Związku Głuchych – Oddział Małopolski.

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!

Kontakt: SMS/mail/aplikacji MS Teams (w tym przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt)

Barbara Zając
Koordynatorka ds. dostępności
tel./SMS: +48 604 483 402
mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

Możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online z pozycji strony KBF dzięki aplikacji MIGAM.PL/ link do połączenia z tłumaczem: https://tiny.pl/kg65ft60

Jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402)  numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF. Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą.

Organizatorzy