O festiwalu

Festiwal Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce dawnej na świecie. Organizowany jest w Krakowie od 2004 roku jako najważniejsze artystyczne wydarzenie okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce. Dzięki staraniom organizatorów na festiwalu prezentowany jest unikalny repertuar, jako że w warstwie programowej eksplorowane są przede wszystkim dzieła rzadko prezentowane lub wykonywane współcześnie po raz pierwszy – czy to w Krakowie, czy w Polsce, czy nawet na świecie. Cechy festiwalu to przede wszystkim konsekwentnie budowany wizerunek, przemyślany program, spójna idea prezentowania muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą wykonywanej przez uznanych mistrzów i interpretatorów nurtu historycznego. Festiwal od początku łączy trzy bogate w tradycję wykonawczą epoki w historii muzyki: średniowiecze, renesans, barok, sięgając także niekiedy do wczesnego klasycyzmu.

Dzięki Festiwalowi Misteria Paschalia muzyka dawna stała się wizytówką Krakowa. W ciągu ponad półtorej dekady powstała marka, która przyciąga melomanów z całego kraju i jednocześnie promuje Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie.

Od roku 2017 każda kolejna odsłona poświęcona jest innemu kręgowi kulturowemu. Ta koncepcja zakłada zapraszanie wybitnych artystów-rezydentów, którym powierzana jest piecza nad programem i duchem artystycznym festiwalu. Odnowiona formuła pozwoliła zaprezentować dotąd przekrój muzyczny dawnej Francji (rok 2017, pod przewodnictwem Vincenta Dumestre’a i Le Poème Harmonique) i Wielkiej Brytanii (w roli dyrektora-rezydenta w 2018 roku wystąpił John Butt ze swym Dunedin Consort), w 2019 na festiwalowej mapie pojawią się Włochy, zaś artystyczną pieczę sprawować będzie Antonio Florio wraz z zespołem Cappella Neapolitana.

Program każdej kolejnej odsłony festiwalu powstaje w zderzeniu myśli wybitnych artystów i specjalistów Krakowskiego Biura Festiwalowego, dzięki czemu Misteria Paschalia odznaczają się wyrazistym charakterem i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Ważnym elementem jest także uwydatnienie łączności kulturowej między prezentowanym w danej edycji festiwalu ośrodkiem a dziedzictwem polskim oraz budowanie relacji między artystami z zagranicy i rodzimymi: siły połączyli dotychczas Le Poème Harmonique i Capriccio Stravagante z Capellą Cracoviensis, Le Poème Harmonique z Arte dei Suonatori, Dunedin Consort z Chórem Polskiego Radia, Marian Consort z {oh!} Orkiestrą Historyczną czy Concerto Italiano z Cracow Singers.

Misteria Paschalia wciąż odkrywają nowe lokalizacje, prezentując dzieła dawnych mistrzów zarówno w przestrzeniach świeckich i sakralnych. Charakterystyczne dla festiwalu miejsca koncertów to niepowtarzalna w skali światowej kaplica św. Kingi w wielickiej kopalni soli, wspaniałe wnętrza krakowskich kościołów, spektakularna Sala Audytoryjna im. K. Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Niemal od początku swego istnienia Festiwal Misteria Paschalia obecny jest na antenie radiowej Dwójki, jedynej w Polsce rozgłośni specjalizującej się w muzyce klasycznej; w 2017 roku została także nawiązana współpraca z telewizją Mezzo, dzięki czemu organizowane w Krakowie koncerty docierają do ponad 60 milionów odbiorców w 60 krajach na całym świecie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30