https://misteriapaschalia.com/wp-content/uploads/2022/02/DSC_6172_fot_klaudyna_schubert-1.png

Misteria Paschalia

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany przez KBF w okresie Wielkiego Tygodnia. Wydarzenie, którego pomysłodawcą był Filip Berkowicz, prezentuje najciekawsze dzieła pochodzące z okresu od średniowiecza aż po wiek XVIII, wykonywane przez uznanych interpretatorów nurtu wykonawstwa historycznego.

W programie, nawiązującym do chrześcijańskich źródeł europejskiej duchowości, obok najwybitniejszych dzieł dawnych mistrzów znajdujemy zapomniane kompozycje stanowiące ważne świadectwo wykonawczych i kompozytorskich tradycji epoki. Stąd obecne na Misteriach liczne muzyczne odkrycia i pierwsze współczesne światowe wykonania utworów, efekt żmudnych muzykologicznych badań i rekonstrukcji.

Festiwal gościł takie sławy muzyki dawnej, jak Jordi Savall, René Jacobs, Fabio Biondi, Marc Minkowski, Ottavio Dantone, Diego Fasolis, Christophe Rousset oraz specjalizujące się w wykonawstwie historycznym zespoły: Il Giardino Armonico, Europa Galante, Les Arts Florissants, Accademia Bizantina, Ensemble Organum i Les Talens Lyriques. Ważnym elementem jest też prezentacja dorobku polskich zespołów – m.in. Capelli Cracoviensis i {oh!} Orkiestry Historycznej – czy artystów, takich jak Agnieszka Budzińska-Bennett.

Począwszy od 2017 roku każda kolejna odsłona festiwalu poświęcona jest innemu europejskiemu kręgowi kulturowemu, a pieczę nad programem mają wybierani co roku artyści-rezydenci, którym powierzane jest kierownictwo artystyczne. I tak w roku 2017 rezydentem francuskiej edycji był Vincent Dumestre z zespołem Le Poème Harmonique, edycji angielskiej – John Butt ze swym Dunedin Consort (2018), zaś włoskiej – Antonio Florio wraz z formacją Cappella Neapolitana (2019). W 2020 roku nasza wędrówka po protestanckiej muzyce północnej i centralnej Europie pod przewodnictwem francuskiego dyrygenta Raphaëla Pichona i jego zespołu Pygmalion została przerwana przez pandemię COVID-19. Festiwal został odwołany, a zamiast tego publiczność na całym świecie miała szansę uczestniczyć w pierwszym w Polsce festiwalu, który w całości odbył się w Internecie pod nazwą Festiwal Misteria Paschalia 2.0.

Niemal od początku swego istnienia Festiwal Misteria Paschalia obecny jest na antenie radiowej Dwójki. Z kolei dzięki nawiązanej w 2017 roku współpracy z francuską telewizją Mezzo, koncerty festiwalu docierają do ponad 60 milionów odbiorców w 60 krajach na całym świecie.

Mateusz BorkowskiKraków muzyczny

Organizatorzy