Muzyka jest niezwykłym wehikułem czasupo raz kolejny przekonuje nas o tym Early Music Day. Dzięki krakowskiej odsłonie tego europejskiego święta muzyki dawnej przeniesiemy się w czasy Jagiellonów. Na koncert Agnus Dei, Christus immolatus est złożą się fragmenty zachowanego w archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej XV-wiecznego Officium tenebrarum, czyli rozbudowanego i złożonego wielkopostnego nabożeństwa ciemnych jutrzni przeznaczonego na czas Triduum Paschalnego. Śpiewy, które poprzez pełne dramatyzmu teksty i przejmującą, refleksyjną muzykę już przed wiekami wprowadzały wiernych w głębokie przeżywanie misterium śmierci Chrystusa, wykona żeński zespół wokalny Flores Rosarum pod dyrekcją Susi Ferfoglii. Uzupełnią je improwizacje organowe Krzysztofa Pawlisza – artysta zagra na odbudowanym instrumencie w stylu renesansowym, który w styczniu 2025 roku po ponad 80 latach powrócił do prezbiterium kościoła w opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu. 

Early Music Day, czyli Dzień Muzyki Dawnej, obchodzony jest w całej Europie 21 marca – w pierwszy dzień wiosny i w rocznicę urodzin wielkiego Johanna Sebastiana Bacha. To wyjątkowa okazja, by poprzez koncerty i inne wydarzenia skupione wokół muzyki na nowo odkrywać blisko tysiąc lat dźwiękowego dziedzictwa Europy. W Krakowie to święto jest zarazem prologiem Festiwalu Misteria Paschalia. Inicjatorem Early Music Day, celebrowanego w tym roku już po raz 13., jest REMA (Réseau Européen de Musique Ancienne) – Europejska Sieć Muzyki Dawnej skupiająca inicjatywy i instytucje z całego kontynentu działające na tym polu.  

 

Wykonawcy: 

Improwizacje organowe: Krzysztof Pawlisz

Śpiew: żeński zespół wokalny Flores Rosarum

Dyr. Susi Ferfoglia

Skład zespołu: Łucja Nowak, Liliana Pociecha, Anita Pyrek-Nąckiewicz,

Maria Klich

Schola puerorum: Maria, Stanisław, Monika Pawliszowie

 

Program: 

AGNUS DEI, CHRISTUS IMMOLATUS EST 

 

In coena Domini 

Lamentatio I (AiBKKK ms 59) 

Resp I: In monte oliveti (AiBKKK ms 47) 

Resp VIII: Revelabunt caeli iniquitatem Iudae (AiBKKK ms 47) 

 

In parasceve 

Lamentatio IV (AiBKKK ms 59) 

Resp IX: Tenebrae factae sunt (AiBKKK ms 47) 

 

Sabbato Sancto 

Lamentatio VII (AiBKKK ms 59) 

Resp III: Plange quasi virgo (AiBKKK ms 47) 

Resp VIII: Agnus Dei, Christus immolatus est (AiBKKK ms 47) 

Tropos (AiBKKK ms 47) 

Hymnus: Rex Christe factor omnium (AiBKKK ms 47) 

Christus factus est (AiBKKK ms 42) 

 

Dostępność:

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przez pierwsze 150 metrów prowadzi stara droga pokryta nierówną kostką brukową, na dziedzińcu wszystkie ścieżki pokryte są nowymi płytami chodnikowymi. Do kościoła prowadzi kilkanaście schodów, które można ominąć wchodząc od strony krużganków.

 

Koncert oświetlony świecami z minimalnym oświetleniem elektrycznym. Koncert w pełni akustyczny, bez wykorzystania systemów nagłośnieniowych (co za tym idzie – brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących).

 

W kościele jest chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce.

 

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!  tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl

 

Informacja o parkingu

 

Uprzejmie informujemy, że wjazd pod sam klasztor nie jest możliwy, a liczba miejsc parkingowych przed bramą jest bardzo ograniczona.

 

Zachęcamy do skorzystania z większego parkingu nad Wisłą, znajdującego się przy przeprawie promowej (ul. Promowa). Zalecamy również zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na dojście z parkingu do klasztoru, aby móc komfortowo dotrzeć na wydarzenie.

Organizatorzy