Oprowadzenie po wystawie „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa” prezentującej arcydzieła Johanna Georga Pinsla w Zamku Królewskim na Wawelu.

Ostro łamane szaty tworzące plątaninę geometrycznych brył. Majestatyczne postaci uchwycone w swobodnym, ale pełnym dramaturgii ruchu. Linie ciała tanecznie wygięte. Twarze z wyostrzonymi rysami. Abraham, Samson, Matka Boska, św. Jan, aniołowie, Chrystus. Przed nami rzeźbiarskie theatrum poruszających scen biblijnych autorstwa Johanna Georga Pinsla. Polichromowane i złocone dzieła sztuki, pochodzące z kościoła w Hodowicy nieopodal Lwowa, pokazywane były dotąd w paryskim Luwrze, Pałacu Zimowym w Wiedniu czy Muzeum Narodowym – Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie. Od 30 marca do 22 października 2023 te absolutne arcydzieła, stanowiące prawdziwy fenomen w sztuce europejskiej XVIII wieku, możemy podziwiać w Zamku Królewskim na Wawelu na wystawie Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa. W obliczu wojny toczącej się w Ukrainie wystawa stanowi wyraz solidarności w sferze kultury nie tylko z walczącym na froncie narodem ukraińskim, ale także z przebywającymi na terenie Rzeczypospolitej obywatelami Ukrainy.

 

Kuratorki wystawy: Joanna Pałka i Agata Dworzak

Zbiórka przed oprowadzaniem odbędzie się przed wejściem na ekspozycję „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa” o godz. 13.45 – II piętro Zamku (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie).

 

Ekspozycję objął honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński.

Organizatorzy