Historia męki w Ewangelii św. Jana różni się od tej opowiedzianej przez pozostałych trzech ewangelistów – u Jana nacisk położony jest na boskie pochodzenie Jezusa, który nie staje się tu tak ludzki jak w innych Ewangeliach. Nie jest barankiem prowadzonym na rzeź, lecz Panem i Władcą, który nie zna strachu. Wie wszystko, co się wydarzy, łącznie z tym, że śmierć na krzyżu nie będzie końcem wie, że pokona śmierć.  

Tę myśl w głęboki sposób oddają dźwięki i słowa Pasji według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha, która po raz pierwszy zabrzmiała w Wielki Piątek 1724 roku w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Naszym przewodnikiem przez muzyczne arcydzieło i pełną symboliki historię jest Ewangelista – solista, który w sposób niezwykle sugestywny przekazuje biblijny tekst: od wyciszonych, lecz pełnych napięcia, pierwszych scen męki, do poruszających, graniczących z afektem scen sądu i ukrzyżowania. Bach uzupełnił ponadto ewangeliczny przekaz poezją pasyjną autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, Christiana Heinricha Postela czy Christiana Weisego oraz słowami tradycyjnych pieśni kościelnych – tak powstała mistyczna i głęboko poruszająca opowieść o męce, ale przede wszystkim o triumfie Chrystusa nad grzechem i śmiercią. 

 

Tradycja czytania pasji i wykonywania jej muzycznych opracowań w Wielkim Tygodniu nabiera nowego wymiaru, gdy doświadczamy jej na najwyższym poziomie artystycznym – a jego gwarantem są Philippe Herreweghe i Collegium Vocale Gent. Wieloletnie doświadczenie dyrygenta i zespołu, okrzykniętych już kilka dekad temu „specjalistami od Bacha”, pozwala słuchaczom w pełni poczuć dramaturgię opowieści i na nowo odkrywać geniusz kompozytora. Pod batutą Herreweghego genialnie brzmią partie chóralne, zarówno w scenach ilustrujących mękę Chrystusa, jak i w efektownych chorałach. Z ich intensywnymi emocjami wspaniale kontrastują refleksyjne, wręcz kontemplacyjne arie – które są tu absolutnie niezrównane. Muzyczny obraz męki i śmierci Chrystusa, w którym tak wyraźnie odbija się żarliwa pobożność lipskiego kantora, w wykonaniu Philippe’a Herreweghego i Collegium Vocale Gent staje się źródłem głębokich i dojmujących przeżyć. 

 

Wykonawcy: 

Evangelist: Reinoud Van Mechelen – tenor  

Jesus: Krešimir Stražanac – bas  

Pilatus: Philipp Kaven – baryton  

Grace Davidson – sopran  

Alex Potter – kontratenor  

Guy Cutting – tenor  

Johannes Kammler – bas  

Collegium Vocale Gent 

Philippe Herreweghe – dyrygent 

 

Program: 

Johann Sebastian Bach (1685–1750) Johannes-Passion BWV 245 

 

Dostępność:

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. 

 

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika. 

 

Koncertowe oświetlenie sali. Koncert w pełni akustyczny, bez wykorzystania systemów nagłośnieniowych (co za tym idzie – brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących). Bardzo dobra akustyka w sali koncertowej. 

 

Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*. 

 

*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą. 

 

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!  tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w programie z przyczyn od nich niezależnych.

Organizatorzy