Program Riposta jest przeglądem muzyki weneckiej początku XVII wieku, kluczowego okresu, w którym w samym apogeum głębokich napięć politycznych, religijnych i artystycznych w sztuce kompozycji pojawił się całkiem nowy styl. 

„Wenecjanie rodzą się wolni i nie muszą opowiadać się przed nikim poza Bogiem, który jako jedyny stoi nad dożą w rozwiązywaniu spraw” – tą odpowiedzią skierowaną do papieża Pawła V w 1605 roku Republika Wenecka nie pozostawia wątpliwości co do jej stanowiska wobec władz kościelnych. W Wenecji tamtej doby przedstawiciele Kościoła nie mają żadnej władzy politycznej i mogą być stawiani przed sądem cywilnym, jeśli naruszają prawo republiki. 

 

Konflikt z papieżem doprowadzi w końcu do ekskomunikowania republiki i jej poddanych. Oficjalnie wenecjanie nie mogą odprawiać mszy, udzielać i przyjmować sakramentów. Cóż z tego, skoro doża Leonardo Dona i weneccy senatorzy, ludzie głęboko religijni, ale świadomi swoich obowiązków, najzwyklej w świecie zabronią publikacji papieskiego interdyktu… Wenecjanie kontynuują zatem praktyki religijne, łącząc je jak zawsze z niesamowitym komponentem artystycznym, najbardziej zadziwiającym w ówczesnej Europie. 

 

Tymczasem w 1610 roku Claudio Monteverdi, związany jeszcze wówczas z dworem księstwa Mantui, dedykuje swoje najważniejsze dzieło sakralne Vespro della Beata Vergine papieżowi Pawłowi V. Wkrótce potem, w 1613 roku kompozytor obejmuje stanowisko maestro da cappella, jedno z najważniejszych w tamtej epoce wyróżnienie dla muzyka, w weneckiej bazylice Świętego Marka. 

 

Program zespołu La Guilde des Mercenaries wpisuje się w kontekst tych politycznych i artystycznych konfliktów i dynamicznych zmian. Muzyczna historia XVII wieku, czyli włoskiego seicento, rozpoczyna się jeszcze w polifonicznej tradycji prima pratica. Jednak utwory wokalne wzbogacane są stopniowo o ozdobniki i dyminucje, na plan pierwszy wysuwa się tekst literacki, głos zyskuje prymat, a instrumenty, zamiast go podwajać, wybijają się na niezależność. Pojawiają się basso continuo i nowa forma instrumentalna: sonata, która wykuwa się jeszcze zanim zacznie nosić tę nazwę. Wraz z seconda pratica, rozwiniętą zwłaszcza przez Claudio Monteverdiego, rodzi się całkiem nowy sposób pisania muzyki.  

 

Podczas gdy w początkach XVII wieku władze świeckie i religijne toczą spór o Wenecję, jej kompozytorzy i muzycy emanują kreatywnością i inwencją. To, co w ich wydaniu uznać można za artystyczną ripostę na tumult epoki, daje początek nowej muzycznej estetyce: w okresie konfliktów i napięć artyści poszukują nowej harmonii świata. 

 

Wykonawcy: 

La Guilde des Mercenaires 

Adrien Mabire – dyrektor artystyczny  

 

Program: 

RIPOSTA 

Claudio Monteverdi (1567–1643) Venite, venite, sitientes ad acquas  

Alessandro Grandi (1557–1630) O quam tu pulchra es 

Claudio Monteverdi Cantate Domino SV 293  

Giovanni Valentini (ok. 1582–1649) Conzon  

Claudio Monteverdi Sancta Maria  

Giovanni Picchi (1571–1643) Canzon seconda (Canzoni da sonar con ogni sorte d’istromenti 

Giovanni Battista Bovicelli (1549–1614) Angelus ad Pastores 

Francesco Rognoni (1570–1626) Quanti mercenarii  

Claudio Monteverdi O come sei gentile SV 120  

Ignazio Donati (1570–1638) Domine inclina coelos 

Tarquinio Merula (1595–1665) Or che tempo di dormire 

Giovanni Andrea Cima (1570–1622) Capriccio  

Claudio Monteverdi Et e pur dunque vero SV 250 

Giovanni Gabrieli Canzon prima  

Claudio Monteverdi Ohime, dov’il mio ben SV 140 

Claudio Monteverdi Quel sguardo segnosetto SV 247 

 

Uwaga! Nastąpiła zmiana godziny koncertu. Koncert odbędzie się o godzinie 20:00. Wszystkie dotychczas zakupione bilety oraz karnety zachowują swoją ważność i nie wymagają wymiany. 

 

Dostępność:

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wejście z poziomu ulicy (od ul. Karmelickiej), przed wejściem kostka brukowa. Drzwi wahadłowe, kamienny próg. Brak progów wewnątrz kościoła. 

 

Koncert oświetlony świecami z minimalnym oświetleniem elektrycznym. Koncert w pełni akustyczny, bez wykorzystania systemów nagłośnieniowych (co za tym idzie – brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących).  

 

W kościele jest chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce. 

 

Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*. 

 

*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą.

 

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!  tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w programie z przyczyn od nich niezależnych.

Organizatorzy