Urodzony w 1550 roku w zamożnej szlacheckiej rzymskiej rodzinie Emilio de’ Cavalieri nie tylko odegrał ważną rolę w życiu artystycznym Italii końca XVI wieku, lecz także znacząco wpłynął na bieg dziejów muzyki. Pozostając na służbie Ferdynanda Medyceusza jako zarządca imprez artystycznych i organizator uroczystości dworskich, takich jak m.in. ślubu swego mecenasa z Krystyną Lotaryńską, odpowiadał za ich przygotowanie i oprawę muzyczną. Wprawdzie wobec rozlicznych zainteresowań i obowiązków komponowanie stanowiło dla Cavalieriego tylko margines jego działalności i jego dorobek jest stosunkowo niewielki, jednak dla historii muzyki posiada on zasadnicze znaczenie. We współpracy z najświetniejszymi artystami i poetami tamtych czasów Cavalieri tworzył dla florenckiego dworu m.in. dramaty pastoralne (np. Aminta do tekstu Torquata Tassa), w których dał się poznać jako kompozytor wpływowy i nowatorski. Co więcej, bywa uważany wręcz za twórcę monodii akompaniowanej bazując na humanistycznej estetyce podkreślającej indywidualizm i rolę jednostki, zastąpił styl polifoniczny śpiewem bardziej zbliżonym do naturalnej ekspresji ludzkiego głosu.

Jedno z ostatnich dzieł Cavalieriego: Lamentationes Hieremiae Prophetae należy do najbardziej niezwykłych dokonań w muzyce religijnej końca XVI wieku. Po raz pierwszy bowiem w historii muzyki religijnej kompozytor sięgnął po stile rappresentativo i monodię, a poprzez zastosowanie formuł chromatycznych i użycie głosu solowego, któremu odpowiada chór, nadał Lamentacjom zupełnie nową wyrazistość i siłę dramatyczną. 

 

To niezwykłe dzieło zabrzmi w wykonaniu Vincenta Dumestre’a i Le Poème Harmonique, artystów, którzy nie przestają zachwycać oryginalnością w doborze repertuaru i pasją w przekazywaniu go słuchaczom. 

 

Wykonawcy: 

Claire Lefilliâtre – sopran 

Nicolas Kuntzelmann – alt 

Camilo Delgado Díaz, Serge Goubioud – tenor 

Viktor Shapovalov – bas 

Le Poème Harmonique 

Vincent Dumestre – teorba, dyrygent 

 

Program: 

LAMENTATIONS  

In te Domine speravi (anonim) 

Emilio de’ Cavalieri (1550–1602) Lamentationes Jeremiae Prophetae 

Prima die, lectio prima 

Responsorium: Eram quasi agnus 

Prima die, lectio secunda 

Responsorium: Una hora non potuistis 

Secunda die, lectio prima 

Responsorium: Caligaverunt oculi mei 

Fabrizio Dentice (1539–1581) Miserere mei Deus 

 

Dostępność:

Miejsce koncertu jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przez pierwsze 150 metrów prowadzi stara droga pokryta nierówną kostką brukową, na dziedzińcu wszystkie ścieżki pokryte są nowymi płytami chodnikowymi. Do kościoła prowadzi kilkanaście schodów, które można ominąć wchodząc od strony krużganków. 

 

Koncert oświetlony świecami z minimalnym oświetleniem elektrycznym. Koncert w pełni akustyczny, bez wykorzystania systemów nagłośnieniowych (co za tym idzie – brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących). 

 

Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*. 

 

W kościele jest chłodno, prosimy się ciepło ubrać. Na miejscu dla chętnych będą wydawane koce.

 

*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą. 

 

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!  tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w programie z przyczyn od nich niezależnych.

 

Informacja o parkingu

 

Uprzejmie informujemy, że wjazd pod sam klasztor nie jest możliwy, a liczba miejsc parkingowych przed bramą jest bardzo ograniczona.

 

Zachęcamy do skorzystania z większego parkingu nad Wisłą, znajdującego się przy przeprawie promowej (ul. Promowa). Zalecamy również zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na dojście z parkingu do klasztoru, aby móc komfortowo dotrzeć na wydarzenie.

Organizatorzy