W Niedzielę Palmową krakowska publiczność usłyszy arcydzieło Johanna Sebastiana Bacha – Pasję według św. Jana w interpretacji niezrównanego Jordiego Savalla oraz jego dwóch zespołów: La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations.

 

 

Pasja według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji Jordiego Savalla to niezwykłe doświadczenie nie tylko muzyczne, ale i duchowe, które pozwala na jeszcze głębsze przeżycie Wielkiego Postu. Premiera tego pełnego dramatyzmu dzieła miała miejsce w Wielki Piątek 1724 roku w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Teraz, w 300. rocznicę tego wydarzenia, możemy na nowo odkrywać geniusz kompozytora oraz zgłębiać tę fundamentalną dla naszej kultury historię.

 

Arcydzieło baroku wykonają Jordi Savall oraz dwa doskonałe zespoły, którymi pokieruje: La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations. Tekst Ewangelii św. Jana, podkreślający boskość Jezusa i jego transcendencję, wspaniale ożywa w Bachowskiej kompozycji. Tutaj Jezus nie jest barankiem prowadzonym na rzeź, lecz Panem i Władcą, który nie zna strachu. Wie, że pokona śmierć, co w głęboki sposób oddają dźwięki i słowa dzieła.

 

Tradycja czytania pasji i wykonywania jej muzycznych opracowań w Wielkim Tygodniu nabiera nowego wymiaru, gdy doświadczamy jej na najwyższym poziomie artystycznym, jaki zapewniają Savall i jego zespoły. Pasja według św. Jana opowiada o ostatnich chwilach życia Chrystusa, a naszym przewodnikiem przez muzyczne arcydzieło i tę pełną symboliki historię jest Ewangelista – solista, który w sposób niezwykle sugestywny przekazuje biblijny tekst. Johann Sebastian Bach uzupełnił ponadto ewangeliczny przekaz poezją pasyjną autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, Christiana Heinricha Postela czy Christiana Weisego oraz słowami tradycyjnych pieśni kościelnych, tworząc w ten sposób mistyczną i głęboko poruszającą opowieść o męce, ale przede wszystkim o triumfie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

 

Soliści:

Ewangelista: Jan Petryka – tenor

Jezus: Manuel Walser – bas

 

Arie:

Miriam Feuersinger – sopran

Raffaele Pe – kontratenor

Ferran Mitjans – tenor

Christoph Filler – baryton

Służąca: Elionor Martínez – sopran

Służący: Ferran Mitjans – tenor

Piotr: Oriol Mallart – bas

Piłat: Christoph Filler – baryton

 

La Capella Reial de Catalunya

Le Concert des Nations

Jordi Savall – dyrygent

 

Dzięki wsparciu Departamentu Kultury Generalitat de Catalunya oraz Instytutu Ramona Llulla.

Przy wsparciu finansowym Regionalnego Dyrektoriatu ds. Kultury regionu Oksytania.

Współfinansowane przez Unię Europejską.

Koncert odbywa się w ramach projektu YOCPA (Young Orchestra and Choir Professional Academies) prowadzonego przez Fundació Centre Internacional de Música Antiga (CIMA) i wspieranego przez Unię Europejską.

 

Współorganizatorem ICE Classic jest spółka Kraków 5020.

Organizatorzy