Komm, Jesu, komm – Koncert pasyjny | Chór Polskiego Radia

21 marca jest dniem szczególnym co najmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest stwierdzenie, że w tym dniu urodził się Johann Sebastian Bach, drugim jest fakt ustanowienia przez Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA tej daty jako dzień do świętowania i słuchania europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. Chór Polskiego Radia zaprasza w ramach European Early Music Day do kościoła św. Marcina w Krakowie na koncert pasyjny.

Wielki post jest szczególnym czasem, który poprzez pokutę przygotowuje chrześcijan do jednego z najważniejszych świąt – Wielkanocy. W tym szczególnym okresie Chór Polskiego Radia wykona koncert, podczas którego będzie można usłyszeć utwory z różnych epok często inspirowane psalmami pokutnymi. Zostaną wykonane zarówno utwory a cappella jak i wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Partie basso continuo oraz utwory instrumentalne wykona Marcin Świątkiewicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia, który wraz z Marią Piotrowską-Bogalecką, dyrektor artystyczną Chóru Polskiego Radia w Krakowie, objęli kierownictwo artystyczne.
W 2023 roku Chór Polskiego Radia świętuje swoje 75 – lecie artystycznych kreacji na scenie muzycznej. Zespół kierowany przez Marię Piotrowską – Bogalecką w najbliższym będzie można usłyszeć na wielu festiwalach w kraju oraz za granicą. Kraków natomiast jest miejscem, w którym Chór Polskiego Radia zakorzenił swoją działalność i bardzo dobrze odnajduje się w przestrzeni miasta.

 

Program:
I.
Johann Jakob Froberger – Toccata in d
Johann Sebastian Bach, Komm, Jesu, komm BWV 229 z b.c
Johann Herman Schein, Fontana d’Isreal: Die mit treaten, Wende dich Herr z b.c
J. S. Bach – Fantazja i Fuga Chromatyczna
Heinrich Schutz, Symphone Sacrae z bc.: Ich bin ein Rechter Weinstock
II
Giacomo Frescobaldi Toccata in g
Giovanni Pierluigi da Palestrina, Stabat Mater
Antoni Lotti, Crucifixus
Tarquinio Merul Capriccio Cromatico
Francois Poulenc, Quatre Motets pour un temps de pénitence

 

Wykonawcy:
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, pozytyw
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Organizatorzy