Jak co roku Kraków przyłącza się do świętowania Early Music Day. Dnia Muzyki Dawnej został ustanowiony w 2013 przez organizację REMA w celu promowania muzyki czasów średniowiecza, renesansu i baroku wśród szerokiej publiczności. Early Music Day odbywa się corocznie 21 marca – w rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha.

W Krakowie koncerty w ramach Early Music Day zwiastują, że już wkrótce miasto wypełni się dźwiękami muzyki dawnej w ramach Misteria Paschalia. Podobnie stanie się w tym roku – koncert 21 marca będzie preludium do festiwalu, które wprowadzi słuchaczy w atmosferę obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. W Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika 19 usłyszymy Chór Polskiego Radia – Lusławice i sopranistkę Aleksandrę Pirogowicz w solowych partiach pod batutą Andrzeja Zawiszy.

Wielkanoc jest dla chrześcijańskiego świata wydarzeniem centralnym. Pełnym podniosłej tajemnicy i duchowej, wzniosłej radości, do którego doprowadza nas misterium męki i śmierci Chrystusa na wzgórzu Golgota. Przeżywanie tej tajemnicy przybiera różne sposoby, oprawione zostaje w różne formy, obrasta nieraz zaskakującymi zwyczajami i obrzędami. Nieodłącznym składnikiem towarzyszącym od wieków celebracji Triduum Paschalnego są utwory muzyczne komponowane specjalnie na tę okazję. W ową mistyczną atmosferę wpisuje się program koncertu Chóru Polskiego Radia – Lusławice, który w dziełach najwybitniejszych kompozytorów od XVI do XVIII wieku opisze muzycznie trzy sceny z ostatnich chwil życia Jezusa. Utwory Orlanda di Lasso Tristis est anima mea i ośmiogłosowy motet Williama Byrda Ad Dominum cum tribularer nawiążą do modlitwy Jezusa w ogrodzie Oliwnym. Dźwiganie krzyża opiszą muzycznie Crux fidelis autorstwa portugalskiego króla Jana IV Szczęśliwego (mecenasa, kompozytora, kolekcjonera dzieł muzycznych, właściciela jednej z największych wówczas bibliotek na świecie) oraz Adoramus te Domine związanego z weneckim ośrodkiem muzycznym włoskiego kompozytora Claudia Merulo. Centralnym punktem programu będą dwa ośmiogłosowe utwory: Crucifixus Antonia Lottiego oraz Stabat Mater Giovanniego Pierluigiego da Palestriny poprzedzone fragmentem antyfony chorałowej Christus factus est pro nobis. Program dopełnią hymny angielskich kompozytorów epoki Tudorów: pięciogłosowe Christe, qui lux es et dies Roberta White’a oraz Jesu Salvator saeculi Thomasa Tallisa.

 

Wykonawcy: 

Aleksandra Pirogowicz – sopran 

Chór Polskiego Radia – Lusławice 

Andrzej Zawisza – dyrygent 

 

Program: 

Robert White (1538–1574) Christe qui, lux es et dies (III) a 5 

 

Hortus Gethsemani 

Orlando di Lasso (1532–1594) Tristis est anima mea a 5 

William Byrd (1543–1623) Ad Dominum cum tribularer a 8 

 

Via Crucis 

Jan IV Szczęśliwy, król Portugalii (1604–1656) Crux fidelis a 4  

Claudio Merulo (1533–1604) Adoramus te Domine a 6 

 

Antyfona Christus factus est pro nobis obediens usque ad mortem, mortem autem crucis… 

 

Calvariae locus 

Antonio Lotti (1667–1740) Crucifixus a 8 

Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525–1594) Stabat Mater a 8 

 

Thomas Tallis (ok. 1515–1585) Jesu, Salvator saeculi a 5 

 

Partnerzy koncertu:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego

VOLVO Wadowscy

 

Dofinansowanie:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Województwo Małopolskie

 

Organizatorzy