WINDS DAYS! WYKŁAD: 3D PRINTING: NEW PERSPECTIVES IN INSTRUMENT MAKING
DZISIAJ I JUTRO
Większość dawnych instrumentów używanych dziś to w rzeczywistości kopie oryginałów przechowywanych w muzeach i prywatnych kolekcjach. Większość budujących je ekspertów, wybitni rzemieślnicy, kontynuują fach swych poprzedników, przekazywany z pokolenia na pokolenie – z majstra na czeladnika. Wierność tradycji nie oznacza jednak, że współcześni mistrzowie nie podążają za wyzwaniami naszych czasów: rozwojem techniki i technologii czy zmieniającymi się potrzebami wykonawców i słuchaczy. Pojawienie się nowych rozwiązań technicznych wpłynęło na warunki pracy, stało się też napędem do pogłębionych badań i lepszego zrozumienia dawnych instrumentów. Z drugiej strony pojawiły się jednak pytania o nasz stosunek do poprzednich pokoleń i szacunek dla tradycji. Jaką rolę w jakości dźwięku odgrywa materiał, z którego zrobiony jest instrument? Które elementy instrumentu liczącego kilka setek lat powinniśmy zachować w niezmienionej postaci? Jak rozróżnić, co decyduje o jego istocie, a co jest tylko naleciałością, która pojawiła się z czasem? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas wykładu, który poszerzy nasze horyzonty i wskaże nowe kierunki w zakesie budownictwa instrumentów.
Prowadzenie: Ricardo Simian
Wykład prowadzony w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski.
Dostępność:
Miejsce wystawy oraz koncertów nie jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi (I piętro, wysokie schody, brak windy) oraz podziemia (strome schody, brak windy).
Stanowiskowa pętla indukcyjna w recepcji na I piętrze. W salach na I piętrze oraz w podziemiach brak pętli indukcyjnej.
Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika. Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*.
*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą.
W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy! tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl
Ze względu na specjalistyczny charakter oraz międzynarodową specyfikę środowiska branżowego wykłady będą prowadzone w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski.