DZIEŃ BAROKU


O ile polityczna równow
aga w okresie renesansu zapewniała względną równość pomiędzy europejskimi państwami, o tyle barok przebiegał pod dyktando Francji. Nieodłącznie kojarzona z Wersalem muzyka barokowa na dworze Ludwika XIV spełniała funkcje tak artystyczne, jak i polityczne. Wraz z rozwojem nowego stylu, smaku i dźwiękowego języka przyniosła także rozbudzenie zainteresowania instrumentami dętymi. Ta moda dotarła do wszystkich zakątków kontynentu, czyniąc go przestrzenią wspólnego brzmienia. Dziś możemy podziwiać architekturę tamtego okresu, przetrwały XVII- i XVIII-wieczne ogrody, stroje, przedmioty, ale co z dźwiękiem? Możemy sobie tylko wyobrażać tę małą estetyczną rewolucję, którą przyniosły ze sobą nowe instrumenty powstałe we francuskich warsztatach, które także współcześnie nie przestają być wyzwaniem i skłaniają nas do wciąż nowych odczytań muzyki barokowej.
 

Prowadzenie: Jérémie Papasergio 

Wykład prowadzony w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski. 

 

Dostępność:

Miejsce wystawy oraz koncertów nie jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi (I piętro, wysokie schody, brak windy) oraz podziemia (strome schody, brak windy). 

 

Stanowiskowa pętla indukcyjna w recepcji na I piętrze. W salach na I piętrze oraz w podziemiach brak pętli indukcyjnej. 

 

Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika. Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*. 

 

*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą. 

 

W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy!  tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl 

 

Ze względu na specjalistyczny charakter oraz międzynarodową specyfikę środowiska branżowego wykłady będą prowadzone w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski.

Organizatorzy