ul. Zwierzyniecka 1

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – najważniejsza instytucja muzyczna Małopolski, od 78. lat aktywnie upowszechniająca kulturę muzyczną w oparciu o pracę artystyczną orkiestry symfonicznej, chóru mieszanego, chóru chłopięcego i dziewczęcego oraz zespołów kameralnych – także w ramach koncertów organizowanych w odległych ośrodkach regionu.

Jako ambasador kultury polskiej za granicą, zasłużyła się szczególnie wykonaniami dzieł Karola Szymanowskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, związanego przez lata z instytucją także jako jej dyrektor artystyczny. W popularyzacji dzieł kompozytora zespoły filharmoniczne zapisały się licznymi prawykonaniami oraz nagraniami fonograficznymi.
W ofercie artystycznej Filharmonii Krakowskiej, obok cotygodniowych koncertów symfonicznych i oratoryjnych, znaleźć można Koncerty Uniwersyteckie, łączące muzykę kameralną z wykładami profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wieczory Wawelskie odbywające się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, recitale mistrzowskie, a także szeroki wachlarz działań edukacyjnych dla najmłodszych melomanów.
Zespoły instytucji, których repertuar obejmuje dzieła od wieków dawnych po muzykę najnowszą, koncertowały w ponad 30. krajach – niemal we wszystkich krajach europejskich oraz w Iranie, Japonii, Korei Płd., Libanie, Turcji Kanadzie i USA.

Siedzibą Filharmonii Krakowskiej jest gmach u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego w Krakowie, powstały w 1931 roku jako Dom Katolicki wg projektu Józefa Pokutyńskiego.
Głównym elementem sali koncertowej na 720 miejsc są organy firmy Johannes Klais – Orgelbau Bonn z 1996 roku. Filharmonia dysponuje ponadto dwiema salami przeznaczonymi do muzykowania kameralnego – Salą Złotą i Salą Błękitną, w której w 1938 roku debiutował jako poeta Karol Wojtyła.

 

www.filharmonia.krakow.pl

 

Fot. K. Schubert

Wydarzenia w tej lokalizacji

Organizatorzy