Aron Vajna

Węgry

Po wielu latach gry na trąbce Aron Vajna rozpoczął naukę w zakresie budownictwa instrumentów dętych w Budapeszcie (Węgry). Uczył się pod okiem Istvana Andrika w szkole budowy instrumentów Akademii im. Franza Liszta. W 2001 roku przeniósł się do Szwajcarii, gdzie pracował w różnych warsztatach, skupiając się na budowie instrumentów historycznych. W 2004 roku został zatrudniony przez firmę Blechblas-Instrumentenbau Egger w Bazylei. W 2006 roku uzyskał certyfikat w zakresie budowy instrumentów muzycznych w Markneukirchen (Niemcy) z tytułem mistrza budowy instrumentów. Od 2008 roku Aron Vajna prowadzi w Bazylei własną pracownię, która zajmuje się produkcją instrumentów dętych blaszanych wzorowanych na instrumentach historycznych.
Sprawdź więcej tutaj.

Francesco Li Virghi

Włochy

Flet prosty towarzyszył mu na wszystkich szczeblach edukacji. Naukę budowniczego instrumentów rozpoczął od artystycznej obróbki drewna w szkole Escoulen, gdzie zapoznał się z materiałem, narzędziami i tajnikami rzemiosła. Następnie kształcił się pod kierunkiem Bruno Reinharda, budowniczego fletów, rzemieślnika z trzydziestoletnim doświadczeniem. W 2015 roku uruchomił własny warsztat, w którym wykonał już prawie 150 fletów prostych, a przynajmniej 1000 instrumentów poddał renowacji. Francesco Li Virghi jest jednym z najbardziej znanych i cenionych budowniczych fletów prostych na świecie, które wzoruje m.in. na historycznych instrumentach Dolmetscha, Rottenburgha, Stanesby’ego juniora.
Sprawdź więcej tutaj.

Matt Martin

Wielka Brytania

Naturalne i historyczne trąbki Matta Martina cieszą się stale rosnącą popularnością – i wspaniale jest widzieć, jak ten kunszt i artyzm wpływa również na tworzenie nowoczesnych trąbek. Budowniczy zapowiada w najbliższym czasie kilka innowacji w zakresie budowy trąbek B.
Sprawdź więcej tutaj.

Philippe Bolton

Francja

Philippe Bolton jest budowniczym fletów prosty i flageolets. Pracuje wyłącznie ręcznie, wykonując kopie lub rekonstrukcje średniowiecznych, przedbarokowych i barokowych fletów prostych (instrumentów z XV-XVIII wieku) oraz flageolets z XVIII i XIX wieku. Opracował również elektroakustyczny flet prosty służący do wykonywania muzyki współczesnej.

Zainteresowanie francuskimi flageolets jest charakterystyczną i interesującą cechą jego pracy. Instrumenty te współistniały we Francji wraz z fletem prostym od czasów renesansu, jednak nie zniknęły wraz z końcem baroku. Wręcz przeciwnie, były nadal używane przez cały XIX wiek, a nawet na początku XX wieku, niedługo przed wybuchem I wojny światowej.
Sprawdź więcej tutaj.

Ricardo Simian

Chile/Włochy

Ciekawość odkrywania rozmaitych pól, poczynając od sztuki, kończąc na innowacjach technologicznych, sprawiła, że Ricardo Simian z Chile wyruszył do Włoch, Szwajcarii, a w końcu osiadł w Norwegii, kolekcjonując na tej drodze dyplomy uniwersyteckie w zakresie wykonawstwa muzyki, zarządzania kulturą i muzyki dawnej. Wszystkie te zainteresowania spotkały się w jego najważniejszym projekcie prowadzonym w Oslo School of Architecture and Design (AHO), w którym artysta łączy projektowanie i druk 3D. Te badania pozwalają mu rozwijać wyróżniony wieloma nagrodami start-up 3D Music Instruments.

3D Music Instruments wykorzystuje technologie modelowania i druku 3D do:

  • projektowania i produkcji instrumentów (ze szczególnym naciskiem na cynki);
  • badań w zakresie muzyki;
  • wprowadzania spersonalizowanych pomysłów i rozwiązań.

„Technologie druku 3D dają bezprecedensowe możliwości, które dopiero zaczynamy odkrywać. Standardowe konstrukcje instrumentów muzycznych zostały ukształtowane przez wieki tradycji i ograniczeń technicznych. Chcielibyśmy myśleć, że obecne projekty osiągnęły optymalny punkt, ale jest to bardzo dalekie od prawdy” – mówi Ricardo Simian.
Sprawdź więcej tutaj.

Serge Delmas

Francja

Serge Delmas studiował grę na trąbce, a następnie występował jako instrumentalista w zespole La Musique des gardiens de la Paix de Paris. Później podjął studia w zakresie muzyki dawnej w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris oraz Schola Cantorum Basiliensis pod kierunkiem Bruce’a Dickeya, poświęcając się grze na cynku. Występował i nagrywał z licznymi zespołami, w tym: Musique de joye, Les Cornets Noirs, La Fenice, Musica Antiqua Köln, Huelgas Ensemble, Anima Aeterna, Cantus Cölln, Concerto Italiano, Les Folies Françoises, Altro Montano.

Jego badania skupiające się na XVI i XVII wieku poprowadziły go ku nowej pasji – budownictwie instrumentów z tego okresu, w szczególności cynków. W programie Compagnons du Tour de France zapoznał się z różnymi gatunkami drewna, ich symboliką i zastosowaniem w produkcji instrumentów, od renesansu do wczesnego baroku. W 2020 roku do jego pracowni jako praktykant dołączył jego były student Benoît Tainturier.

Benoît Tainturier

Francja

Francuski muzyk, grający na trąbce, flecie prostym i cynku Od 2020 roku szkoli się także u Serge’a Delmasa z budowy ionstrumentów, zwłaszcza cynków. Regularnie występuje we Francji i za granicą z takimi zespołami jak Artaserse, Le Poème Harmonique, Le Banquet Céleste, Anima Aeterna, Les Épopées, Ricercar Consort, La Tempête, Le Galilei Consort, Concerto Italiano, Le Concert Spirituel, Les Arts Florissants, l’ensemble Correspondances, Les Nouveaux Caractères, Oltremontano, Capilla Flamenca, B’Rock, Les Paladins, l’Ensemble Matheus, la Maîtrise de la Cathédrale de Paris, Il Ballo, le Marini consort, l’Ensemble Inégal, le Nederlands Kamerkoor, le Neue Düsseldorfer Hofmusik.

Instrumenty Serge’a Delmasa i Benoît Tainturiera będą wystawione podczas Winds Days! Zaprezentowane zostaną liczne instrumenty o różnych strojach wraz z ustnikami we wszystkich rozmiarach: cynki (440 Hz, 465 Hz, 520 Hz), cornettini (440 Hz i 465 Hz), cornetti muti (440 Hz i 465 Hz) oraz cynki tenorowe (440 Hz).

Lore Hillenhinrichs

Jestem flecistką specjalizującą się w muzyce barokowej. Pochodzę z Niemiec, obecnie mieszkam we Francji. Regularnie występuję z różnymi zespołami i orkiestrami. Uczę gry zarówno na flecie nowoczesnym, jak i na traverso w Conservatoire Paris–Vallée de la Marne. W ostatnich latach poświęciłam się również budowaniu fletów barokowych. W 2023 roku zostałam wyróżniona Prix de Paris w zakresie budowy instrumentów i od tego czasu biorę udział w licznych wystawach i salonach w całej Europie.

Blechblas-Instrumentenbau Egger

Od 1960 roku Blechblas-Instrumentenbau Egger zbudował swoją pozycję w dziedzinie rekonstrukcji historycznych instrumentów dętych blaszanych. W warsztacie w Bazylei powstają repliki trąbek, puzonów i rogów od epoki renesansu aż po romantyzm. Tradycja i innowacja – ta filozofia przyświeca firmie Egger w nieustannym dążeniu do osiągnięcia perfekcyjnego brzmienia i ciągłego udoskonalania instrumentów. W ścisłej współpracy z instytucjami, takimi jak EMPA oraz Uniwersytet Sztuk w Bernie, prowadzi innowacyjne projekty badawcze, które pozwalają zgłębiać tajemnice dawnych instrumentów. Dzięki nieustannemu rozwojowi materiałów, technik i metod pomiarowych Egger ożywia historię – tworzy instrumenty cenione przez czołowych muzyków na całym świecie za wyjątkową barwę dźwięku i ekspresję muzyczną w wykonawstwie historycznym.

Organizatorzy