Miejsce
Muzeum Uniwersystetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. Jagiellońska 15
Program:
Europejski Dzień Muzyki Dawnej - Primavera

Adam Jarzębski – Canzon terza
Georg Philipp Telemann – Sonata a'4 A-dur
Antonio Vivaldi – Sonata „La Folia” d-moll (w opracowaniu na kwartet smyczkowy)
Luigi Boccherini – Kwartet smyczkowy B-dur
Stanisław Moniuszko – Kwartet smyczkowy d-moll nr 1


Aula Jagiellońska, dawne lektorium teologów należące do najstarszej części Collegium Maius, posłuży jako sceneria kameralnego koncertu muzyki instrumentalnej. Wykonawczynie to młody krakowski zespół Quartetto Nero. Ten dynamiczny kwartet smyczkowy swoje intrygujące brzmienie zawdzięcza grze na oryginalnych instrumentach historycznych (lub ich kopiach), z użyciem strun jelitowych i specjalnych smyczków odpowiednich do muzyki poszczególnych epok, dzięki czemu znacząco wyróżnia się zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku muzycznym. Podczas koncertu 21 marca artystki wykonają nie tylko dzieła napisane z przeznaczeniem na kwartet lub cztery instrumenty smyczkowe, lecz także specjalnie na taki zespół zaaranżowane.

 

Program koncertu, wpisując się w ideę tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia, obejmuje przede wszystkim utwory polskich i włoskich kompozytorów działających między pierwszą połową XVII a drugą połową XIX wieku. Usłyszymy więc Canzon terza Adama Jarzębskiego, polskiego kompozytora i skrzypka kapeli królewskiej Zygmunta III Wazy; Sonatę à 4 A-dur TWV 40:200 George’a Philipa Telemanna, który z powodzeniem łączył ze sobą style niemiecki, włoski i francuski, ale także polski; słynną Sonatę „La Folia” d-moll RV 63 Antonia Vivaldiego w transkrypcji na kwartet smyczkowy czy wreszcie Kwartet smyczkowy B-dur G.160 Luigiego Boccheriniego. A na finał koncertu, nieco może przewrotnie i nieoczekiwanie, Kwartet smyczkowy d-moll nr 1 Stanisława Moniuszki, którego rok właśnie obchodzimy.

 

Partnerem koncertu jest Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a koncert jest jednocześnie wydarzeniem towarzyszącym wystawy „Pocztówki z Włoch”, na której prezentowane będą fotografie autorstwa prof. dr. hab. Piotra Sztompki z jego podróży do Toskanii.


Artyści:
Quartetto Nero
Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30–311 Kraków
tel. (+48 12) 354 25 00
fax. (+48 12) 354 25 01
godziny pracy biura:
8:30–16:30