Jak mogły brzmieć nieszpory, które Claudio Monteverdi prezentował pod koniec swego życia przed wspaniałym Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny Tycjana w weneckiej bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari – tej samej, w której został pochowany w 1643 roku? Nieszpory z 1610 roku uchodzą dziś za arcydzieło, jednak nie zapominajmy, że to tylko jedno z możliwych rozwiązań, rodzaj fotograficznej pamiątki zatrzymanej w czasie i przechowanej dla potomności dzięki temu, że dzieło ukazało się drukiem. Tymczasem po nieszpory – formę zmienną i efemeryczną – Monteverdi sięgał przez całe życie i przy rozmaitych okazjach związanych z kultem maryjnym. 

Podążając za tradycyjnym układem nieszporów ku czci Maryi – tak charakterystycznych dla ogarniętej religijną gorączką Wenecji, która wciąż nosiła piętno dżumy siejącej śmierć w latach 1630–1631 roku – Vincent Dumestre i Le Poème Harmonique prezentują wybór kompozycji ze zbioru Selva morale e spirituale z 1641 roku. Tworzą w ten sposób rodzaj artystycznego testamentu artysty znajdującego się u szczytu sławy i możliwości twórczych. Utwory o kameralnym charakterze, jak antyfony i motety instrumentalne, przeplatają się tu z dziełami monumentalnymi: psalmem Dixit Dominus czy kantykiem Magnificat, napisanymi na dwa chóry w stylu concertante, co było znakiem rozpoznawczym ówczesnej muzycznej Wenecji. Prawdziwym klejnotem w tym skarbcu jest Pianto della Madonna, w którym Monteverdi odtwarza poruszający Lament Ariadny – jedyny zachowany do dziś fragment jego drugiej opery L’Arianna – zmieniając jedynie tekst, aby uczynić go częścią nowych Nieszporów dla Najświętszej Maryi Panny. 

Wykonanie Le Poème Harmonique zabrzmi w bazylice Mariackiej przed ołtarzem Wita Stwosza – to będzie pierwszy koncert Festiwalu Misteria Paschalia w tej ważnej dla Krakowa świątyni.  

Koncert zostanie poprzedzony spotkaniem z cyklu Listening Keys. 

 

Wykonawcy: 

Perrine Devillers – sopran 

Anouk Defontenay– sopran 

Paco Garcia – alt 

Cyril Auvity, Romain Bockler – tenor 

Nicolas Brooymans – baryton 

 

Le Poème Harmonique 

Vincent Dumestre – dyrygent, dyrektor artystyczny 

 

Program: 

Claudio Monteverdi (1567–1643) 

Vespro della Beata Vergine a Venezia 1643 

 

Deus, in adiutorium (Psalm 69)

Dixit Dominus secondo (SV 264)

Ego flos campi

Laudate, pueri primo (SV 270)

Stabat Virgo Maria

Laetatus sum (SV 198, 1650)

Salve Regina (SV 284)

Nisi Dominus secondo (1650)

Pianto della Madonna (SV 288)

Lauda Jerusalem (1650)

Magnificat (SV 281)

 

 

LISTENING KEYS: Ostatnie lata Monteverdiego 

26 marca 2024, Wielki Wtorek | 20.15 | Pałac Potockich, Rynek Główny 20  

Odkrywanie głębszych warstw muzyki staje się kluczem do pełnego zrozumienia tej sztuki, zazwyczaj odbieranej przez nas tylko intuicyjnie. Aby w pełni zrozumieć jej subtelności, niezbędne jest jednak doskonalenie umiejętności słuchania i poszukiwanie języka opisującego wrażenia dźwiękowe. Listening Keys to krótkie spotkania z muzykiem, które dadzą odbiorcom dostęp do tych właśnie narzędzi. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję nie tylko do wniknięcia w wybrany utwór, ale także odkrycia ukrytego piękna oraz kontekstu muzycznej opowieści stworzonej przez najwybitniejszych kompozytorów dawnych epok.

Spotkanie przybliży słuchaczom doświadczenia muzyczne ostatnich lat życia jednego z najważniejszych twórców w historii muzyki, który zmarł w 1643 roku w Wenecji. To chwila zanurzenia w twórczość tego mistrza i odkrywania jej głębokich znaczeń.

Prowadzący: 

Aleksander Mocek

Wstęp na spotkanie z biletem na koncert Grands Concerts w danym dniu. 

Organizatorzy