Keyboard Days, czyli trzydniowe święto instrumentów klawiszowych, to nie tylko wystawa i recitale, lecz również masterclasses, warsztaty improwizacji i panele. Wydarzenia te tworzą pasmo edukacyjne Festiwalu Misteria Paschalia.

Masterclasses skierowane są do studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Polsce i za granicą, którzy specjalizują się w wykonawstwie muzyki na historycznych instrumentach klawiszowych. Będą okazją do doskonalenia umiejętności w zakresie muzyki dawnej pod okiem najwybitniejszych klawesynistów. To nie tylko okazja do nauki, ale także do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji między uczestnikami.

 

  • 10:00 – 12:00 Pierre Hantaï

 

Codziennie w ramach Masterclasses będzie miało możliwość uczestniczenia czterech klawesynistów, którzy przez dwie godziny będą współpracować z prowadzącymi prezentując fragmenty swojego repertuaru.

 

Warsztaty improwizacji skupią się na spontanicznym tworzeniu muzyki, co było integralną częścią praktyki wykonawczej minionych epok. Poprowadzone przez wybitnego klawesynistę i organistę Patricka Ayrtona, warsztaty te pozwolą uczestnikom rozwijać umiejętność tworzenia i improwizowania nie tylko na instrumentach klawiszowych. To również świetna okazja dla młodych muzyków i pasjonatów, by poszerzyć umiejętności i znaleźć inspirację w dźwiękach przeszłości. Warsztaty skierowane są do instrumentalistów i wokalistów, mogą wziąć w nim udział zarówno studenci i absolwenci wyższych uczelni muzycznych w Polsce i za granicą, jak i amatorzy zainteresowani wykonawstwem muzyki historycznej.

 

  •  13:00 – 15:00 Nieszpory Monteverdiego    

 

Każdego dnia w Warsztatach improwizacji będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 instrumentalistów oraz wokalistów.

Celem tych wydarzeń, poza doskonaleniem umiejętności wykonawczych, jest także budowanie silnej społeczności miłośników muzyki dawnej. Poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem uczestnicy będą mogli budować więzi i inspirować się nawzajem. Dodatkowo panele, wystawa historycznych instrumentów klawiszowych oraz prelekcje towarzyszące recitalom będą pełnić funkcję edukacyjną, dostarczając informacji o kontekście, technikach wykonawczych i innych aspektach związanych z muzyką dawną.

Budzenie inspiracji to jeden z ważnych celów festiwalu, realizowany poprzez wsparcie i promocję młodych talentów. Festiwal stanie się miejscem dla nowego pokolenia artystów, źródłem, w którym mogą szukać motywacji do kontynuowania tradycji wykonawstwa muzyki dawnej i czerpać z bogactwa dziedzictwa przeszłości. Jego wyjątkowe wydarzenia edukacyjne sprawią, że Keyboard Days i Misteria Paschalia będą nie tylko świętem muzyki dawnej, ale także przestrzenią, w której pasja, nauka i inspiracja spotykają się w harmonijnym dialogu.

 

Termin zgłoszeń na Masterclasses oraz Warsztaty improwizacji upływa dnia 10.03.2024 r.

LINK DO ANKIETY: TUTAJ 

 

Panele dyskusyjne poświęcone historycznym instrumentom klawiszowym z obszaru flamandzkiego, francuskiego i włoskiego to niezwykła okazja dla ich entuzjastów oraz miłośników muzyki dawnej, by pogłębić wiedzę na temat ich budowy, charakterystyki i różnorodności.

 

  • 27.03.2024, 16.30 – Instrumenty włoskie

Prowadzenie: François Ryelandt

Przez kilkaset lat kupowała je cała Europa. Porozmawiamy o cechach charakterystycznych włoskich klawesynów, ich rodzajach i modelach, a także ich ewolucji w odniesieniu do repertuaru.

 

Wydarzenia będą odbywać się w języku angielskim.

Organizatorzy