WINDS DAYS! WYSTAWA HISTORYCZNYCH INSTRUMENTÓW DĘTYCH
Wystawa instrumentów dętych w Pałacu Potockich to jeden z kluczowych punktów Winds Days!, czyli trwającego podczas Festiwalu Misteria Paschalia czterodniowego święta instrumentów dętych odbywającego się w dniach 13–16 kwietnia 2025 roku.
Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać ponad 100 historycznych instrumentów dętych. Eksponaty pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i z pracowni europejskich artystów specjalizujących się w tworzeniu instrumentów wzorowanych na dawnych egzemplarzach. Odnaleźć tu będzie można prawdziwe dzieła sztuki – od barokowych fletów, obojów i fagotów, przez dulcjany, cynki czy serpenty, po tak niezwykłe obiekty, jak basanello, krummhorn czy portugalskie dudy gaïtas.
Wystawa to nie tylko okazja, by zobaczyć wyjątkowe instrumenty, ale także spotkać ich twórców i poznać tajniki ich rzemiosła. Wśród nich znajdą się uznani artyści, tacy jak: Aron Vajna, Matt Martin, Mathieu Loux, Francesco Li Virghi, Philippe Bolton, Ricardo Simian, Serge Delmas, Benoît Tainturier, Lore Hillenhinrichs, których pasja oraz precyzja w tworzeniu instrumentów bazujących na historycznych modelach odzwierciedlają zarówno mistrzostwo rzemiosła, jak i oddanie tradycji.
Wystawę wzbogacą koncerty (także opatrzone słownym komentarzem), wykłady i warsztaty, dzięki którym Winds Days! połączą pasję do muzyki z historią i edukacją. To niezapomniane doświadczenie zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.
Wystawcy:
- Aron Vajna
- Matt Martin
- Francesco Li Virghi
- Ricardo Simian
- Philippe Bolton
- Lore Hillenhinrichs
- Serge Delmas
- Benoît Tainturier
- Blechblas -Instrumentenbau Egger
Jeśli chcesz zobaczyć konkretny instrument na wystawie, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z wystawcami.
Dostępność:
Miejsce wystawy oraz koncertów nie jest dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi (I piętro, wysokie schody, brak windy) oraz podziemia (strome schody, brak windy).
Stanowiskowa pętla indukcyjna w recepcji na I piętrze. W salach na I piętrze oraz w podziemiach brak pętli indukcyjnej.
Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika. Istnieje możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku*.
*Możliwość asysty dla osób z niepełnosprawnością wzroku: jeśli będą Państwo potrzebowali asystenta prosimy o zgłoszenie do 31 marca 2025 poprzez mail na adres: barbara.zajac@kbf.krakow.pl lub telefonicznie (tel. 604 483402 – to numer Barbary Zając, koordynatorki dostępności w KBF). Razem z asystentem będzie można przejść z najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Na miejscu obecni będą wolontariusze oraz obsługa widowni, którzy w razie potrzeby służą pomocą.
W przypadku szczególnych potrzeb lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie pomożemy! tel./SMS: +48 604 483 402 / mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl