Giulio Prandi - zdjęcie

Pasja do zgłębiania włoskiego repertuaru wokalnego XVIII wieku doprowadziła Giulia Prandiego do założenia w 2003 roku Coro e Orchestra Ghislieri, z którym artysta regularnie występuje w prestiżowych europejskich salach koncertowych (Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, brukselska BOZAR) i na najważniejszych europejskich festiwalach (Ambronay, Besançon, Chaise-Dieu, Oude Muziek Utrecht, MAFestival w Brugii, Enescu Festival w Bukareszcie, Internationale Händel-Festspiele Göttingen, Monteverdi Festival w Cremonie, MITO Settembremusica i inne).

W 2019 roku został artystą-rezydentem festiwalu Oude Muziek w Utrechcie, którego edycja poświęcona była muzyce neapolitańskiej. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Centro di Musica Antica della Fondazione Ghislieri w Pawii, nagrodzonego w 2018 roku prestiżowym wyróżnieniem włoskich krytyków Premio Abbiati jako najlepsza muzyczna inicjatywa roku.

 

Giulio Prandi poświęca wiele czasu na pracę badawczą, która doprowadziła go do odkrycia nieznanych współcześnie i dotąd niepublikowanych dzieł takich kompozytorów, jak Galuppi, Jommelli, Perez, Perti, Durante, Astorga, Leo. W swój repertuar włącza także dobrze znane arcydzieła Vivaldiego, Pergolesiego, Handla, Josepha i Johanna Michaela Haydnów czy Mozarta.

 

Nagrywa dla Arcana Outhere Music. W 2018 w tej wytwórni opublikował album z premierowymi rejestracjami dzieł Pergolesiego: Mszy D-dur i mottetone Dignas Laudes; rok 2020 przyniósł natomiast album z Requiem Jommellego. Obie płyty spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i zostały nagrodzone „Diapason découverte”. Prandi dokonał także szeregu nagrań dla Sony – Deutsche Harmonia Mundi, na których prezentował rezultaty swoich badań repertuaru Baldassarre Galuppiego, Niccolò Jommellego i Davide Pereza; wśród nich znalazło się również rejestrowane na żywo wykonanie rzymskich dzieł Handla. Artyasta ma na swoim koncie także trzy płyty poświęcone utworom Pertiego, Jomellego i Handla (Dixit Dominus i Mesjasz) dystrybuowane wraz z włoskim magazynem „Amadeus”, który poświęcił Prandiemu jubileuszową edycję na swoje 25-lecie.

 

Działalność dyrygencka Giulia Prandiego nie ogranicza się do Coro e Orchestra Ghislieri – występuje także z zespołami I Cameristi della Scala, Opera Lombardia, Teatro Carlo Felice w Genui. W marcu 2021 roku zadebiutuje jako dyrygent orkiestry i chóru Fondazione Arena di Verona – w Teatro Filarmonico artysta poprowadzi wykonania Didone abbandonata Jommellego oraz Dido and Aeneas Purcella.

 

Giulio Prandi jest absolwentem Conservatorio di musica Giuseppe Verdi di Milano, gdzie studiował kompozycję (w klasie Bruno Zanoliniego), muzykę chóralną (w klasie Domenico Zingaro), a także dyrygenturę (dyplom w klasie Donato Renzettiego). Ukończył także studia w zakresie śpiewu i matematyki.

 

Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie poświęcone włoskiej muzyce sakralnej XVIII wieku, a także zajęcia chóru w Conservatorio di Musica ISSM Franco Vittadini w Pawii. Od 2018 roku jest kierownikiem pracowni polifonii sakralnej swojej Alma Mater – Conservatorio di musica Giuseppe Verdi w Mediolanie.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy