John Butt jest profesorem w katedrze Gardiner Chair of Music na Uniwersytecie w Glasgow” i dyrektorem muzycznym edynburskiego zespołu Dunedin Consort.

Podczas studiów licencjackich na Uniwersytecie Cambridge otrzymał stypendium King’s College w dziedzinie muzyki organowej. Podczas dalszych studiów kontynuował pracę nad twórczością muzyczną Bacha, a w 1987 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Aberdeen; nauczał także w Magdalene College Cambridge. W 1989 r. został zatrudniony na stanowisku organisty i profesora muzyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jesienią 1997 roku powrócił do Cambridge, gdzie podjął pracę jako wykładowca uniwersytecki oraz w King’s College, po czym w październiku 2001 roku objął w Glasgow stanowisko sprawowane do dziś. Książki autorstwa Johna Butta są wydawane przez Cambridge University Press. W jego dorobku znajdują się takie publikacje, jak „Bach Interpretation” (1990), podręcznik poświęcony „Mszy h-moll” Bacha (1991) oraz „Music Education and the Art of Performance in the German Baroque” (1994). Książka Butta „Playing with History” (2002) wyznaczyła nową drogę w dziedzinie badań nad szeroko rozumianą kulturą wykonań historycznych, stanowiąc próbę wyjaśnienia i uzasadnienia tego współczesnego zjawiska. Był redaktorem „Cambridge and Oxford Companions to Bach” i współredaktorem „Cambridge History of Seventeenth-Century Music” (2005). W roku 2010 ukazała się publikacja „Bach’s Dialogue with Modernity”, w której autor bada pasje Bacha w kontekście takich kategorii, jak subiektywizm i świadomość czasu.

 

Od 2003 roku John Butt jest dyrygentem Dunedin Consort, z którym wykonywał wybitne dzieła baroku, a także wiele nowych utworów, skomponowanych na zamówienie. Butt występował także gościnnie jako dyrygent z następującymi zespołami: Orchestra of the Age of Enlightenment, English Concert, Irish Baroque Orchestra, Philharmonia Baroque Orchestra, Royal Academy of Music w cyklu kantat Bacha, The Scottish Chamber Orchestra, The Portland Baroque Orchestra i The Stavanger Symphony Orchestra, nie porzucając przy tym kariery solowej (organy i klawesyn). Wytwórnia Harmonia Mundi wydała jedenaście nagrań muzyki organowej, klawesynowej i klawikordowej w jego wykonaniu. Jako dyrygent i organista John Butt występował na całym świecie, a ostatnio można było go podziwiać w Niemczech, we Francji, w Polsce, Izraelu, Kanadzie, Belgii, Holandii i Irlandii.

 

W 2003 roku Butt został członkiem Fellowship of the Royal Society of Edinburgh; uhonorowany został również odznaczeniem Dent Medal przyznawanym przez Royal Musical Association. W tym samym roku „Playing with History” znalazła się na krótkiej liście kandydatów do nagrody British Academy za książkę roku. W 2006 roku został członkiem Akademii Brytyjskiej i otrzymał dwuletnie stypendium naukowe Leverhulme Major Research Fellowship na dalsze badania nad „Pasjami” Bacha. Zasiadał również w radach Council of the Arts i Humanities Research Council.

 

W styczniu 2011 roku, podczas piątej edycji nagrody Bach Prize przyznawanej przez Royal Academy of Music i Kohn Foundation, został uhonorowany za wykonawstwo i badania nad muzyką Bacha. W roku 2013 otrzymał także medal Royal College of Organists oraz Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla muzyki w Szkocji.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy