Giuseppina Bridelli
Mezzosopranistka urodzona w Piacenzy we Włoszech rozpoczęła naukę śpiewu w bardzo młodym wieku w konserwatorium w rodzinnym mieście, które ukończyła pod kierunkiem Marii Laury Groppi. Laureatka kilku konkursów wokalnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Śpiewu Barokowego „Francesco Provenzale” (Neapol), konkursów w Vicenzy i Froville, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego im. Renaty Tebaldi w San Marino. W 2007 roku Giuseppina wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny AsLiCo i zadebiutowała w wieku zaledwie 21 lat jako Despina w Così fan tutte dyrygowanym przez Diego Fasolisa.
Dzięki tym sukcesom została zauważona na międzynarodowej scenie i otrzymał liczne propozycje współpracy przy ważnych przedsięwzięciach operowych we Włoszech i całej Europie. Śpiewała m.in. role: Idamante, Idomeneo (rola tytułowa w operze Mozarta) pod dyrekcją Michele Mariottiego w reżyserii Davida Livermore’a, Enrichetty w Purytanach (znów pod dyrekcją Mariottiego), Lucii w Sroce złodziejce, Zerliny w Don Giovannim w Teatro Comunale w Bolonii, Fidalmy w Il matrimonio segreto na Festiwalu Stresa w 2010 roku, Enrichetty (Purytanie) oraz Carmen w Japonii i Cagliari, Flory w Traviacie (podczas tournée po Hongkongu) pod dyrekcją Mariottiego, tytułowej Rusałki w Teatro San Carlo w Neapolu, Zaidy w Turku we Włoszech w Angers Nantes Opéra i w Luksemburgu, w Czarodziejskim flecie w Teatro Petruzzelli w Bari, Despiny w Così fan tutte w Teatro Comunale w Bolonii pod dyrekcją Mariottiego, Sesto w Łaskawości Tytusa w Opéra de Saint-Étienne.
Giuseppina Bridelli występuje również na scenie koncertowej – można ją było dotąd usłyszeć w takich dziełach, jak: Phaedra (Britten), Cinque frammenti di Saffo (Luigi Dallapiccola) i Rückert-Lieder (Mahler) w Bolonii, Des Knaben Wunderhorn (Mahler) i monolog Le Bel indifférent (Tutino) na Festival della Valle d’Itria w 2010 roku. Śpiewała na gali wręczenia Premio Celletti podczas Festival della Valle d’Itria w 2014 roku, gdzie zaprezentowała utwory Rossiniego pod dyrekcją Fabio Luisiego. W tym samym roku została zaproszona przez Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi do zaśpiewania w Mysterium Nino Roty (nagranym przez EMI), podczas konkursu Les Mozart de l’Opera w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu oraz w Les nuits d’été Berlioza w Filharmonii Luksemburskiej.
Artystka współpracowała ze światowej sławy dyrygentami, takimi jak: Zubin Mehta, Nello Santi, Michele Mariotti, Fabio Luisi, Alberto Zedda, Roberto Abbado, José Cura, Leonardo García Alarcón, Raphaël Pichon, Julia Jones, Diego Fasolis, Ottavio Dantone, Jérémie Rhorer, Christine Pluhar, i reżyserami, do których należą: Emilio Sagi, Peter Steine, Ferzan Özpetek, Alfonso Antoniozzi, Lorenzo Mariani, Stefano Vizioli, Pier Luigi Pizzi, Davide Livermore, Chiara Muti, Daniele Abbado, Denis Podalydès.
Szczególnie ceniona za repertuar muzyki dawnej, regularnie współpracuje z zespołami Cappella Mediterranea, L’Arpeggiata, Il pomo d’oro, Accademia Bizantina, La Venexiana, Ensemble Pygmalion, Le Cercle de l’Harmonie, La Nuova Musica, Auser Musici, Le Concert de l’Hostel Dieu, Stile Galante. Występowała na najważniejszych festiwalach w Turynie, Ambronay, Saintes, Utrechcie, Froville, Gandawie, Brugii, Getyndze, Bremie, Beaune, Wenecji, w Teatro Olimpico w Vicenzy, Lizbonie, Thiérache, Innsbrucku, Aix-en-Provence i Valle d’ Itria.
Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach operowych na całym świecie, w tym w Monte Carlo, Lille, Lizbonie, Neapolu, Madrycie, Florencji, Wersalu, Paryżu, Malmö, Bordeaux, Caen, Schwetzingen, Londynie, Lyonie, Nowym Jorku.
Ma na koncie nagrania dla najważniejszych wytwórni: Glossa (Bajazet, kantaty Porpory), EMI (Mysterium Nino Roty), Deutsche Grammophon (CD Habanera z Elīną Garančą), Bongiovanni (Il novello Giasone Cavallego), Naïve (L’incoronazione di Dario), Ricercar, (Passio secundum Johannem Scarlattiego), Tactus (kantaty Vivaldiego), Arcana (Doriclea Stradellego).