Alessandro Ravasio - zdjęcie

Pochodzący z Bergamo Alessandro Ravasio rozpoczął swoją przygodę z muzyką w dzieciństwie, ucząc się gry na fortepianie i saksofonie. W wieku 18 lat odkrył w sobie pasję śpiewania i po kilku latach prywatnych lekcji rozpoczął regularną naukę w Scuola Civica di Musica Claudio Abbado w Mediolanie (dyplom w 2017 roku). Karierę śpiewaczą rozwijał w chórach włoskich teatrów operowych, m.in. w Teatro Donizetti w Bergamo i Teatro Municipale w Piacenzy; tam zadebiutował także w rolach scenicznych jako Leporello (Don Giovanni, W. A. Mozart) i Sparafucile (Rigoletto, G. Verdi). W listopadzie 2018 roku miał zaszczyt wystąpić jako Talbot w Marii Stuardzie Donizettiego u boku Marielli Devii w Teatro Sociale w Bergamo.

W tym samym czasie odkrył także repertuar barokowy, do czego przyczynił się kurs mistrzowski u Gemmy Bertagnolli – zadebiutował wówczas jako Strabone we współczesnej premierze dzieła Giuseppe Sellittiego La vedova ingegnosa. Był także członkiem kilku zespołów wokalnych, takich jak Micrologus, Concerto Romano, Accademia d’Arcadia, Fantazyas, Coro Ghislieri i Cappella Musicale di S. Maria Maggiore(Bergamo). Natomiast w roli solisty wystąpił w licznych barokowych dziełach, m.in. w Pasji według św. Jana (jako Jezus i wykonując inne arie), Kantacie o kawie (jako Schlendrian) i Kantacie BWV 61 Jana Sebastiana Bacha, Dixit DominusMesjaszu oraz Aci, Galatea e Polifemo (jako Polifemo)George’a Friderica Handla, Orfeo Monteverdiego (jako Plutone), Rappresentatione di Anima, et di Corpo de Cavalierego (jako Czas), Arminio Bononciniego (jako Segesto), Ester Stradelli(jako Testo), L’empio punito Melaniego (jako Atrace).

 

Współpracował z wybitnymi dyrygentami; na tej liście znajdują się m.in. Rinaldo Alessandrini, Alessandro Quarta, Gianluca Capuano, Antonio Greco, Lorenzo Ghielmi, Giulio Prandi. Ravasio brał także udział w licznych festiwalach, np. Purtimiro (Lugo), Monteverdi Festival (Cremona), Anima Mundi (Piza), AMUZ (Antwerpia), Valletta Baroque Festival (Malta). Nagrywał dla wytwórni Dynamics (Vespro della Beata Vergine Cavallego), Passacaille (motety Frescobaldiego), Arcana (Celesti Fiori, motety Grandiego) i Brilliant Classics (Concerti Spirituali, album z muzyką Melaniego).

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy