Zespół Cappella Mediterranea został założony w 2005 roku przez szwajcarsko-argentyńskiego dyrygenta Leonarda Garcíę Alarcóna. Jak sama nazwa wskazuje, zespół początkowo pasjonował się muzyką pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego, zamierzał także zaproponować inne podejście do muzyki baroku iberoamerykańskiego. Z czasem repertuar Cappella Mediterranea stał się bardziej zróżnicowany. Na ponad 45 koncertach rocznie zespół gra madrygały, motety polifoniczne i dzieła operowe. Ta mieszanka gatunków ukształtowała ich unikatowy styl, nacechowany dodatkowo niezwykłym porozumieniem panującym między dyrygentem a muzykami.

W ciągu ledwie kilku lat zespół zdobył uznanie i znacznie poszerzył grono słuchaczy dzięki ponownym odkryciom niewydawanych dotąd utworów, takich jak Il diluvio universale czy Nabucco Michelangela Falvettiego, ale też dzięki nowym interpretacjom dzieł stale obecnych w repertuarach, takich jak Vespro della Beata Vergine i Orfeusz Claudia Monteverdiego czy Msza h-moll Bacha.

 

Sukces, który zespół odniósł operą Elena Cavallego na Festival d’Aix-en-Provence w 2013 roku, sprawił, że jest on zapraszany na występy na najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in. Grand Théâtre de Genève (Alcina Handla, 2016; Il Giasone Cavallego, 2017; King Arthur Purcella, 2018; Medée oraz Les Indes galantes Rameau, 2019), Opéra national de Paris (Eliogabalo Cavallego, odpowiednio 2016 i 2017), Opera w Amsterdamie i Opera Królewska w Wersalu.

 

Objęcie rezydencji w Operze w Dijon w 2018 roku umożliwiło zespołowi realizację serii niepublikowanych wcześniej dzieł, takich jak El Prometeo Antonia Draghiego, La finta pazza Francesca Sacratiego (2019) czy Il palazzo incantato Luigiego Rossiego (2020).

 

Zespół wystąpił z Les Indes galantes Jeana-Philippe’a Rameau w Opéra Bastille z okazji 30-lecia powstania gmachu i 350-lecia istnienia Académie royale de musique; spektakl ten został uznany za najlepszą produkcję 2019 roku przez magazyn internetowy „Forum Opéra” i New York Times.

 

Od 2020 roku Cappella Mediterranea dostosowuje swój repertuar do warunków i wspiera wirtualne przedsięwzięcia swoich partnerów: Grand Théâtre de Genève, Opery w Dijon (wielkim sukcesem był m.in. pokazany w grudniu 2020 roku streaming opery Il palazzo incantato, mimo że spektakl odbył się bez udziału publiczności), Festival de Namur, Festival d’Ambronay, Opery Królewskiej w Wersalu, mając cały czas nadzieję na rychły powrót do koncertów z udziałem publiczności.

 

Cappella Mediterranea regularnie występuje na prestiżowych scenach I na najlepszych festiwalach, takich jak: Festival de musique Baroque d’Ambronay, Festival de Saint-Denis, Victoria Hall w Genewie, paryski Théâtre du Châtelet, Opera w Wersali, wiedeński Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Teatro Colón w Buenos Aires i wiele innych.

 

Dyskografia Cappella Mediterranea obejmuje ponad 30 świetnie przyjętych przez krytyków płyt nagranych przez takie wytwórnie, jak Ambronay Editions, Naïve, Ricercar i Alpha Classics. Na początku marca 2020 roku ukazała się płyta zawierająca operę El Prometeo Draghiego. Rok później nakładem Sony Classical wydany został album Rebirth, rezultat współpracy pomiędzy sopranistką Sonyą Yonchevą oraz Leonardem Garcíą Alarcónem i jego zespołem. Inne plany na rok 2021 obejmowały nagrania Lamenti & Sospiri, zbiór madrygałów autorstwa Sigismondo d’India (Ricercar), i Orfeusza Monteverdiego (Alpha Classics).

 

———

Grupę Cappella Mediterranea wspierają Ministerstwo Kultury – DRAC (Regionalna Dyrekcja ds. Kultury) regionu Auvergne-Rhône-Alpes, francuski region Auvergne-Rhône-Alpes, miasto Genewa, fundacja prywatna z Genewy oraz krąg przyjaciół i przedsiębiorców, w tym Siaci Saint-Honoré, Quinten, Synapsys, Chatillon Architectes i 400 innych partnerów.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy