Zespół specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku. Działa od 2019 roku w Katowicach. Powstał z inicjatywy skrzypaczki Marty Korbel, wiolonczelistki Moniki Hartmann i klawesynistki Natalii Olczak. Od 2022 roku gra w stałym składzie z flecistką Martą Gawlas. Swoją nazwą wskazuje na zjawisko fizyczne koherencji oznaczające najwyższy stan skupienia, bardzo silną strukturę molekularną.

Koncepcją artystek jest ideowa spójność, która buduje most między nimi samymi, między nimi a słuchaczami i między słuchaczami a dziełami muzycznymi sprzed kilkuset lat. Przestrzeń, która istnieje w strukturze molekularnej pomiędzy atomami, pozwala członkiniom Cohaere pozostać indywidualnościami. Każda z nich jest niezależną osobowością artystyczną wnoszącą do zespołu pomysły, wiedzę i koncepcje. Ensemble oznacza po prostu zespół, wspólnotę. Nie ogranicza to wykonawców do działania w stałym składzie – pozwala na nawiązywanie współpracy i tworzenie muzyki w duetach i triach składu podstawowego.

Cohaere od 2020 roku rozwija się. Koncertuje na najistotniejszych polskich festiwalach muzyki dawnej, m.in. Actus Humanus, Kromer Festival Biecz, Bach Festival Świdnica, Festiwal Młoda Muzyka Dawna, Silesia Sonans, i na festiwalach zagranicznych: Musiques Baroques à Savennieres, Oude Musik, Fringe Torroella L’Estartit, Centro di Musica Antica. Zespół jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych; najistotniejszym osiągnięciem jest I nagroda na Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire. Członkinie Cohaere współpracują z orkiestrami: {oh} Orkiestrą Historyczną, Arte dei Suonatori, Capellą Cracoviensis, Holland Baroque, wersalską Orchestre de l’Opéra Royal.

Od 2022 roku Cohaere Ensemble jest częścią rodziny EEEMERGING+, europejskiego programu wspierającego najzdolniejsze młode zespoły muzyki dawnej.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy