Wyjątkowe zamiłowanie do sztuki, pełne kreatywności wyczucie barokowej estetyki, zmysł odkrywcy i apetyt na wspólne artystyczne doznania w naturalny sposób doprowadziły Vincenta Dumestre’a do zainteresowania się muzyką XVII i XVIII wieku oraz stworzenia zespołu skrojonego na potrzeby tego właśnie repertuaru. Wraz ze swoją orkiestrą Le Poème Harmonique Vincent Dumestre należy dziś do najbardziej pomysłowych i wszechstronnych artystów zajmujących się muzyką barokową.

Poświęca się dyrygowaniu orkiestrami i chórami oraz sprawuje kierownictwo nad sezonami artystycznymi instytucji, konkursami i festiwalami, a zarazem wciąż kultywuje zamiłowanie do instrumentów strunowych szarpanych, od których zaczęła się jego kariera. Od muzycznych wykopalisk po rekonstrukcje, od kompozytorów dobrze znanych po białe kruki i odkrycia – wciąż prezentuje prawdziwe arcydzieła, poszerzając horyzonty wykonawstwa muzyki wokalnej i instrumentalnej.

Vincent Dumestre wraz z Le Poème Harmonique gości na wiodących światowych scenach muzyki barokowej, na których występuje – w zależności od prezentowanego programu – wspólnie z chórami Aedes, Accentus i Les Cris de Paris, grupami musicAeterna, Musica Florea i Arte dei Suonatori, Orkiestrą Regionalną Normandii, Capellą Cracoviensis czy {oh!} Orkiestrą Historyczną. Aktywnie działa w Normandii, gdzie wraz z Le Poème Harmonique jest rezydentem. Dyrektor artystyczny Festival de Musique Baroque du Jura, zaś w 2017 roku dyrektor rezydent Festiwalu Misteria Paschalia.

Blisko 30 nagrań, płyt i DVD wydanych w wytwórni Alpha Classics (której był pierwszym artystą) oraz pod szyldem Château de Versailles Spectacles – ten dorobek świadczy o owocnej współpracy z muzykami Le Poème Harmonique, z którymi artysta dba o propagowanie zarówno dzieł rzadko wykonywanych, jak i dobrze znanych i popularnych wśród słuchaczy.

Za swoje dokonania Vincent Dumestre został wyróżniony ważnymi francuskimi odznaczeniami państwowymi – jest Oficerem Orderu Sztuki i Literatury oraz Orderu Narodowego Zasługi.

 

Wydarzenia z tym artystą

wtorek

04 kwietnia 2023

19:00 Le Poème Harmonique: STABAT MATER
Koncert / Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy