Jego zamiłowanie do sztuki, pełne kreatywności wyczucie barokowej estetyki, zmysł odkrywcy i apetyt na wspólne artystyczne doznania w naturalny sposób doprowadziły Vincenta Dumestre’a do zainteresowania się muzyką XVII i XVIII wieku oraz stworzenia w 1998 roku zespołu Le Poème Harmonique skrojonego na potrzeby tego właśnie repertuaru. Vincent Dumestre należy dziś do najbardziej pomysłowych i wszechstronnych artystów zajmujących się muzyką barokową. Poświęca się dyrygowaniu i sprawuje kierownictwo nad sezonami artystycznymi instytucji, konkursami i festiwalami, a zarazem wciąż kultywuje zamiłowanie do instrumentów strunowych szarpanych, od których zaczęła się jego kariera.

Absolwent historii sztuki w École du Louvre i gry na gitarze klasycznej w École normale de musique w Paryżu, studiował również grę na lutni, gitarze barokowej i teorbie pod kierunkiem Hopkinsona Smitha, Eugène’a Ferrégo i Rolfa Lislevanda. Jako instrumentalista występował m.in. z zespołami Ricercar Consort, La Grande Écurie i La Chambre du Roy czy Hespèrion XX.  

Jest entuzjastą współpracy z artystami z rozmaitych dziedzin sztuki: lalkarzami (Mimmo Cuticchio), reżyserami (Omar Porras, Benjamin Lazar), choreografami (Julien Lubeck, Cécile Roussat) czy artystami cyrkowymi (Mathurin Bolze). Wraz z Le Poème Harmonique gości na najważniejszych światowych scenach muzyki barokowej, regularnie występuje także jako dyrygent gościnny grup musicAeterna, Musica Florea, Arte dei Suonatori, Orchestre régional de Normandie, Capella Cracoviensis czy Orkiestra Historyczna. 

Dokonane przez niego nagrania wyróżniono prestiżowymi nagrodami czasopism branżowych; wśród nich znalazły się m.in. Diapason d’Or i Choc de l’année 2022 magazynu „Classica” za Mieszczanina szlachcicem (pod szyldem Château de Versailles Spectacles) oraz Diamant przyznany przez „Opéra” za Nisi Dominus Vivaldiego (dla wytwórni Alpha Classics). 

Za swoje dokonania Vincent Dumestre został wyróżniony ważnymi francuskimi odznaczeniami państwowymi – jest Oficerem Orderu Sztuki i Literatury oraz Kawalerem Orderu Narodowego Zasługi. 

Wydarzenia z tym artystą

wtorek

26 marca 2024

21:00 GRANDS CONCERTS: LE POÈME HARMONIQUE / MONTEVERDI TESTAMENTO
Koncert / Bazylika Mariacka

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy