Coro e Orchestra Ghislieri
Coro e Orchestra Ghislieri, stały zespół-rezydent Centro di Musica Antica della Fondazione Ghislieri w Pawii, jest uważany za jedną z najciekawszych włoskich grup zajmujących się muzyką dawną. Swój wysoki poziom i oryginalność zawdzięcza pasji dyrygenta Giulia Prandiego w zgłębianiu włoskiej muzyki XVIII wieku, którą podzielają i wspierają muzycy wchodzący w stały skład zespołu działającego w ramach i pod auspicjami Fondazione Ghislieri. Właśnie dzięki tej pasji wykształcił się główny rys charakterystyczny i najważniejszy cel grupy, jakim jest odtworzenie kształtu XVIII-wiecznych cappelle i danie nowego życia zarówno najważniejszym dziełom okresu baroku i klasycyzmu, jak i zapomnianym arcydziełom takich włoskich twórców, jak Peréz, Jommelli czy Galuppi.
Dogłębne badania prowadzone nad tym repertuarem przy wsparciu komitetu naukowego i Wydziału Muzykologii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu w Pawii pozwoliły na jego interpretację zgodnie z właściwą mu i udokumentowaną w historii praktyką wykonawczą oraz przywrócenie mu jego autentycznego blasku.
To podejście jest ciepło przyjmowane i doceniane przez publiczność wielu wyspecjalizowanych w tym repertuarze festiwali i słuchaczy najbardziej prestiżowych sal koncertowych, w których Coro e Orchestra Ghislieri rokrocznie występuje, w tym: BOZAR (Bruksela), Internationale Händel-Festspiele Göttingen, George Enescu Festival (Bukareszt), Festival d’Ambronay, sala koncertowa Auditorium Orchestre National de Lyon, Arsenal (Metz), Besançon Festival, La Chaise-Dieu Festival, Opéra de Rouen Normandie, Royaumont Foundation, Oude Muziek Utrecht, deSingel i AMUZ (oba festiwale odbywają się w Antwerpii), MAfestival (Brugia), Valletta Baroque Festival, MITO SettembreMusica, Stresa Festival, Monteverdi Festival Cremona oraz Festival Pergolesi Spontini (Jesi).
W 2018 roku zespół świętował swoje piętnastolecie debiutem w sali Concertgebouw w Amsterdamie (styczeń) oraz Filharmonii Berlińskiej (listopad).
Najważniejsze dokonania Coro e Orchestra Ghislieri w latach 2019–2020 obejmują:
– nowe nagranie Requiem Jomellego dla Arcana Outhere Music z Sandrine Piau, Carlem Vistolim, Raffaele Giordanim i Salvem Vitale, które zdobyło wyróżnienia Diapason d’or i Crescendo Découverte, a także nominację do Nagród Niemieckich Krytyków Fonograficznych w kategoriach „chór i zespół wokalny” oraz „wokalno-instrumentalna muzyka dawna”;
– wykonania Requiem Jommellego i Mozarta w Concertgebouw podczas cyklu koncertowego NTR ZaterdaagMatinee.
Po debiutanckim albumie opublikowanym w wytwórni Amadeus zespół nagrał serię płyt dla Sony – Deutsche Harmonia Mundi poświęconych muzyce kompozytorów znajdujących się w centrum zainteresowania i badań grupy: Baldassarre Galuppiego, Niccolò Jommellego, Davide Peréza. Zarejestrował także koncertowe wykonanie rzymskich dzieł Handla. W 2018 roku ukazał się album poświęcony twórczości Pergolesiego, zawierający jego rzadko wykonywaną Mszę D-dur i nierejestrowane dotąd mottettone Dignas laudes resonemus. Album ten zdobył nagrodę Diapason d’or.
Koncerty Coro e Orchestra Ghislieri były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych oraz kanałów internetowych, takich jak: RAI – Radio 3, France Musique, Radio Klara, RTBF Musiq’3, Norddeutsche Rundfunk, Culturebox – France Télévisions i Avro Klassiek.
Plany zespołu na rok 2021 obejmują m.in.:
– nagranie Petite messe solennelle Rossiniego dla Arcana Outhere Music z Sandrine Piau, Josè Marią Lo Monaco, Edgardo Rochą i Christianem Sennem;
– majowy koncert w Concertgebouw in Amsterdam (po raz czwarty z rzędu w czterech kolejnych sezonach), podczas którego zabrzmią Messa di Santa Cecilia Scarlattiego i Stabat Mater Pergolesiego, z udziałem Robin Johannsen i Sary Mingardo;
– wrześniowy debiut na festiwalu Wratislavia Cantans (z Sandrine Piau),
– listopadowe tournée w Holandii z Petite messe solennelle Rossiniego (wykonanie na instrumentach dawnych).