Sopranistka Fanie Antonelou, zdobywczyni Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. Marii Callas w Atenach w 2005 roku w kategorii Oratorio-Lied, to śpiewaczka, która pięknie łączy artyzm z emocjami. Artystka jest także laureatką Frankfurter Mendelssohn Preis w 2008 i 2009 roku oraz finalistką konkursu pieśni na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Franz Schubert and Modern Music” w Grazu w lutym 2009 roku.

Współpracowała ze Staatsoper w Stuttgarcie (Inez w Trubadurze Verdiego), Athens Concert Hall (jedna z Pokojówek w Karle Zemlinskiego), występowała podczas Festiwalu Rossiniego w Bad Wildbad (Ernestina w Okazja czyni złodzieja) oraz na deskach Teatru Opery i Baletu im. Czajkowskiego w rosyjskim Permie, gdzie zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara i Zerlina w Don Giovannim Mozarta.

 

W 2012 roku Fanie uczestniczyła w nagraniu roli Zuzanny z orkiestrą MusicAeterna pod batutą Teodora Currentzisa w realizacji dla Mozartowskiej opery dla wytwórni Sony Classical, która odbiła się szerokim echem w świecie operowym i zdobyła nagrodę Echo 2014 w kategorii „operowe nagranie roku (XVII/XVIII wiek)”.

 

Wybitne umiejętności zaprowadziły artystkę na sceny wielu najważniejszych sal koncertowych na świecie, w tym Stuttgarter Liederhalle, Alte Oper we Frankfurcie, Dortmundzkiej Sali Koncertowej, Filharmonii Berlińskiej, Sali Herkulesa w Monachium, Teatrze Ermitaż i Filharmonii w Sankt Petersburgu, Filharmonii Permskiej, Operze Nowej w Moskwie. Artystka wzięła także udział w wielu ważnych festiwalach, w tym w Dniach Kultury Europejskiego Banku Centralnego w 2007 roku w Grecji oraz Musical Olympus Festival. Jej głos zabrzmiał także w kościele San Francesco della Vigna w Wenecji oraz podczas Festival des Abbayes w Lotaryngii.

 

Jej repertuar obejmuje zarówno muzykę średniowieczną i wczesnobarokową, jak i współczesną, na co z powodzeniem pozwala jej wytworny sopran o charakterystycznej barwie. Artystka współpracowała z wieloma zespołami, w tym: MusicAeterna, Il Gusto Barocco, Ensemble La Fenice, L’arpa festante, Camerata Orchestra Athens, Solistenensemble Stimmkunst, Munich Bach Choir & Orchestra, Stuttgart Hymnus-Chorknaben, SWR vocal ensemble, Ensemble Sarband, Arsys Bourgogne, Latinitas nostra oraz Ex silentio.

 

W swojej karierze śpiewała pod batutą wielu cenionych dyrygentów i z wieloma uznanymi solistami. Do tego grona należą m.in. Teodor Currentzis, Kay Johannsen, Hansjörg Albrecht, Helmuth Rilling, Antonino Fogliani, Timo Handschuh, Jean Tubéry, Markellos Chryssicos, Simon Standage, Martin Gester, Jörg Halubek oraz wielu innych.

 

Fanie studiowała śpiew, grę na fortepianie i teorię muzyki w Atenach. Naukę kontynuowała na studiach podyplomowych w Musikhochschule Stuttgart pod kierunkiem Dunji Vejzovic i Ulrike Sonntag. W klasie Corneliusa Witthoefta uzyskała z wyróżnieniem dyplom mistrzowski w zakresie wykonawstwa Lied, a następnie kształciła się w Szkole Operowej przy tej samej instytucji. Ukończyła studia ze specjalizacją w zakresie muzyki dawnej w Musikhochschule w Trossingen, gdzie studiowała pod kierunkiem Jana van Elsackera.

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy