Jordi Savall jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzycznych indywidualności swojego pokolenia. Od ponad 50 lat jego misją jest ratowanie skarbów muzyki od zapomnienia i przywracanie ich współczesnych odbiorcom. Jako niestrudzony badacz twórczości dawnych mistrzów zgłębia i propaguje ten repertuar, nierzadko w podwójnej roli gambisty i dyrygenta. Jego działalność koncertującego wykonawcy, pedagoga, eksploratora i eksperta, a także twórcy nowych projektów muzycznych i kulturalnych sprawiła, że jest należy do czołówki artystów odpowiedzialnych za odrodzenie się zainteresowania muzyką dawną i jej autentycznymi wykonaniami. Wraz z Montserrat Figueras założył zespoły: Hespèrion XXI (1974), La Capella Reial de Catalunya (1987) i Le Concert des Nations (1989), z którymi odkrywa i kreuje przestrzeń pełną emocji i piękna, dzieloną z milionami entuzjastów muzyki dawnej na całym świecie.

Dzięki ścieżce dźwiękowej do filmu Alaina Corneau Wszystkie poranki świata (artysta sprawował nad nim opiekę muzyczną, a za ścieżkę dźwiękową został nagrodzony Cezarem), intensywnej działalności koncertowej (ok. 140 koncertów rocznie), bogatej dyskografii (średnio sześć albumów rocznie) i stworzeniu – we współpracy z Montserrat Figueras – własnej wytwórni fonograficznej Alia Vox Jordi Savall dowiódł, że muzyka dawna nie musi być elitarna, ale raczej że zdobywa coraz szersze i coraz bardziej zróżnicowane grono słuchaczy w każdym wieku.

 

Jordi Savall wydał ponad 230 płyt z muzyką średniowiecza, renesansu, baroku i epoki klasycyzmu, szczególnie akcentując przy tym muzyczne dziedzictwo kręgu hispanojęzycznego i basenu Morza Śródziemnego. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Midem Classical Award, International Classical Music Award i Grammy. W proponowanych przez niego programach muzyka staje się przestrzenią do refleksji oraz wypracowania wzajemnego zrozumienia i pokoju między różnymi, nierzadko skonfliktowanymi ze sobą narodami i kulturami. Stąd do swoich projektów zaprasza muzyków m.in. z krajów arabskich, Izraela, Turcji, Grecji, Armenii, Afganistanu, Meksyku czy Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej do spraw dialogu międzykulturowego. W tym samym roku razem z Montserrat Figueras został nagrodzony przez UNESCO tytułem Artysty na rzecz Pokoju.

 

Dla uczczenia 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena w latach 2020–2021 poprowadził wykonania wszystkich symfonii niemieckiego kompozytora, zarejestrował je też wraz z orkiestrą Le Concert des Nations na dwupłytowym albumie zatytułowanym Beethoven Révolution. Oddźwięk, z jakim spotkało się to wydawnictwo na rynkach światowych, został nazwany przez prasę „cudem” („Fanfare”), a drugi z krążków doczekał się nagrody niemieckich krytyków muzycznych Schallplattenkritik Preis za najlepsze nagranie orkiestrowe.

 

W swojej bogatej karierze Jordi Savall otrzymał wiele narodowych i międzynarodowych wyróżnień, w tym doktoraty honoris causa uniwersytetów w Evorze (Portualia), Barcelonie (Katalonia), Leuven (Belgia) i Bazylei (Szwajcaria), tytuł Kawalera Legii Honorowej (Francja), nagrodę im. Praetoriusa przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Nauki Dolnej Saksonii, złoty medal Generalitat de Catalunya, nagrodę im. Heleny Val da Silva oraz prestiżową Nagrodę Fundacji Muzycznej Léonie Sonning, która w świecie muzyki uważana jest za odpowiednik Nobla. W tym roku został wybrany członkiem honorowym brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego (Royal Philharmonic Society), szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej (Kungliga Musikaliska Akademien) oraz Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia).

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy