Julien Chauvin to artysta, którego od najmłodszych lat pociągała nowa fala rozumienia muzyki barokowej i świadomej historycznie praktyki wykonawczej na instrumentach z epoki. Dlatego przeniósł się do Holandii, aby szkolić się w Królewskim Konserwatorium w Hadze u Very Beths, która wraz z Anner Bylsmą założyła zespółL’Archibudelli.

W 2003 roku został laureatem międzynarodowego konkursu muzyki dawnej w Brugii. Od tego czasu występował jako skrzypek solista, jednocześnie grając w czołowych europejskich zespołach barokowych. W 2005 roku współzałożył grupę Le Cercle de l’Harmonie, którą przez dziesięć lat kierował wspólnie z Jérémiem Rhorerem. Artysta kontynuuje także współpracę z powstałym w 2007 roku Quatuor Cambini-Paris, z którym wykonuje kwartety smyczkowe Jadina, Davida, Gouviego, Mozarta, Gounoda i Haydna.

 

W 2015 roku założył nową orkiestrę Le Concert de la Loge, chcąc spełnić pragnienie przywrócenia do życia zespołu o charakterze typowym dla XVIII stulecia. Ambicją przedsięwzięcia stała się eksploracja zapomnianych utworów z francuskiego repertuaru orkiestrowego i wokalno-operowego, a także tworzenie programów koncertowych zachęcających publiczność do spontanicznych i pełnych inwencji reakcji.

 

Na scenie operowej Julien Chauvin dyrygował takimi dziełami, jak inscenizowana kompilacja arii Era la notte w inscenizacji Juliette Deschamps z Anną Cateriną Antonacci, Phèdre Lemoyne’a i Cendrillon Isouarda w inscenizacji Marca Paquiena dla Palazzetto Bru Zane, Armida Haydna w reżyserii Mariame Clément oraz Chimène, ou Le Cid Sacchiniego w inscenizacji Sandrine Anglade. Zgłębiając zagadnienie prowadzenia orkiestry w osiemnastowiecznej operze, dyrygował od skrzypiec Uprowadzeniem z seraju Mozarta w inscenizacji Christophe’a Rulhesa.

 

Występował jako dyrygent gościnny z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in.: Esterházy Hofkapelle, Orchestre national Avignon-Provence, Orchestre national de Metz, Orchestre de chambre de Paris, orkiestrze Opéra de Limoges, {oh!} Orkiestra Historyczna, Folger Consort w Waszyngtonie, Les Violons du Roy, Kammerorchester Basel i Gürzenich-Orchester w Kolonii.

 

Dyskografia Juliena Chauvina obejmuje dzieła koncertujące Haydna, Beethovena i Berlioza dla wytwórni Eloquentia i Ambroisie Naïve. Ze swoim zespołem Le Concert de la Loge nagrał komplet symfonii paryskich Haydna, które zestawił z innymi utworami powstałymi w Paryżu w latach 80. XVIII wieku. Jako pasjonat odkrywania na nowo zapomnianego francuskiego repertuaru nagrał z Sandrine Piau płytę Si j’ai aimé dla wytwórni Alpha. W roli solisty nagrał w 2020 roku nagrodzony Diapason d’Or album z koncertami skrzypcowymi w słynnej serii wytwórni Naïve – Vivaldi Edition.

 

W regularnie organizowanych recitalach towarzyszą mu: Alain Planès, Christophe Coin, Andreas Staier, Jean-François Heisser, Justin Taylor and Olivier Baumont. Z tym ostatnim we wnętrzach pałacu wersalskiego nagrał płytę À Madame.

 

Oprócz działalności koncertowej Julien Chauvin poświęca się również nauczaniu w sesjach orkiestrowych lub na kursach mistrzowskich w konserwatoriach w Paryżu i Lyonie, École normale supérieure de Paris, akademii dla młodych artystów Opéra national de Paris i w Orchestre Français des Jeunes.

 

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy