Od chwili powstania z inicjatywy Montserrat Figueras i Jordiego Savalla w 1987 roku w Barcelonie chór kameralny La Capella Reial de Catalunya słynie w kraju i za granicą z koncertów i nagrań muzyki średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu. Przez ostatnie 35 lat zespół, złożony zawsze z młodych profesjonalistów (zwykle między 20 a 25 śpiewaków), odegrał istotną rolę w przywróceniu zainteresowania i promocji katalońskiego, hiszpańskiego i europejskiego dziedzictwa muzycznego, co znalazło odzwierciedlenie również w ponad 50 albumach, które można znaleźć z katalogu ALIA VOX.

Lata 2020 i 2021 chór poświęcił na przygotowanie i realizację nowych projektów ożywiających historyczne oryginalne brzmienie XIX-wiecznego repertuaru chóralnego i orkiestrowego, m.in. Stworzenia świata Haydna czy IX Symfonii Beethovena. Stało się wówczas jasne, że wykonanie dzieł takich jak słynna Beethovenowska symfonia, a także przygotowanie dalszych programów koncertowych z kompozycjami chóralnymi, dzieł Mozarta, Schuberta, Mendessohna, Schumanna, Brucknera czy Brahmsa, wymaga obszerniejszego składu chóru.

 

W ramach przygotowań do wykonania IX Symfonii Beethovena w 2021 roku zapadła decyzja, aby utworzyć La Capella Nacional de Catalunya, nowy profesjonalny chór liczący 40 śpiewaków, bazujący na siłach 25 członków La Capella Reial de Catalunya. Po wymagających przesłuchaniach w Paryżu i Barcelonie, w których wzięli udział absolwenci studiów skupionych na XVIII- i XIX-wiecznych dziełach wokalnych, wybrano 15 nowych członków chóru, którzy wraz z dotychczasowymi członkami stali się częścią pierwszego w Katalonii profesjonalnego chóru złożonego ze śpiewaków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym.

 

La Capella Nacional de Catalunya korzysta z doświadczeń organizowanych poprzednio akademii – projektów edukacyjnych, których celem była rewitalizacja europejskiego i światowego dziedzictwa muzycznego poprzez rekonstrukcję autentycznych technik wykonawczych, przekazanie ich młodszych pokoleniom i ich propagowanie wśród coraz szerszych i bardziej zróżnicowanych kręgów odbiorców.

 

W ten sposób siły pracującego pod batutą Jordiego Savalla zespołu instrumentalnego Le Concert des Nations, łączącego muzyków o światowej sławie z utalentowanymi adeptami sztuki muzycznej, zostały wzmocnione przez młody profesjonalny chór – ta całość tworzy wyjątkowe i unikalne warunki pozwalające na przywracanie do życia dawnych arcydzieł. Bazę dla tej pracy twórczej stanowią maksymalna wierność historyczna i artystyczna doskonałość, która pozostaje w zgodzie z brzmieniem z czasów powstania dzieł.

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy