Le Poème Harmonique, założony w 1998 roku przez Vincenta Dumestre’a, jest zespołem muzyków – entuzjastów dzieł XVII i XVIII wieku. Ich pomysłowe, a zarazem wymagające programy są odbiciem pogłębionego podejścia do repertuaru i wnikliwego poznania dawnych technik śpiewu i gry.

Grupa jest częstym gościem najważniejszych festiwali muzycznych i scen, w tym: Opéra-Comique, Opery Królewskiej w Wersalu, Filharmonii Paryskiej, Théâtre des Champs-Élysées, festiwali w Ambronay i Beaune, Wigmore Hall (Londyn), NCPA (Pekin), sal Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Brugii, BOZAR (Bruksela), Oji Hall (Tokio), Columbia University (Nowy Jork), Accademia di Santa Cecilia (Rzym) czy Filharmonii Petersburskiej. Równocześnie wiele czasu i uwagi poświęca występom we francuskim regionie Normandia, który stał się kolebką wielu ich projektów oraz gdzie Le Poème Harmonique jest zespołem rezydentem. 

 

Do najnowszych realizacji scenicznych Le Poème Harmonique zaliczają się Armida Lully’ego w reżyserii Dominique’a Pitoiseta na deskach Opery w Dijon i Opery Królewskiej w Wersalu, a także cieszący się uznaniem krytyków spektakl L’incoronazione di Poppea przygotowany wspólnie z Akademią Opery Paryskiej i wystawiony w Théâtre de l’Athénée w Paryżu. Sezon 2023/2024 przyniesie natomiast nową produkcję wyjątkowego autorskiego widowiska Carnaval Baroque, w oryginalny sposób łączącego muzykę baroku i sztukę cyrkową. 

 

Dyskografia zespołu obejmuje około 50 nagrań wysoko ocenianych zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Najnowszy album Mon amant de Saint-Jean nagrany wraz z Stéphanie d’Oustrac i wydany przez Alpha Classics to szeroko zakrojony portret pieśni – od baroku do szalonych lat 20. XX wieku. 

 

——————- 

 

Le Poème Harmonique jest dotowane przez francuskie Ministerstwo Kultury – Regionalny Dyrektoriat ds. Kultury regionu Normandia, Centre national de la musique, region Normandia, departament Seine-Maritime i miasto Rouen. Jest jednym z partnerów projektu Démos – Philharmonie de Paris.  

Le Poème Harmonique jest zespołem rezydentem Fundacji Singer-Polignac w Paryżu. 

Projekty Le Poème Harmonique realizowane w regionie Normandia korzystają ze wsparcia CAF (Caisse d’allocations familiales). 

Wydarzenia z tym artystą

wtorek

26 marca 2024

21:00 GRANDS CONCERTS: LE POÈME HARMONIQUE / MONTEVERDI TESTAMENTO
Koncert / Bazylika Mariacka

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy