Les Traversées Baroques
Meyera, niestrudzenie odkrywa repertuar muzyki barokowej. Początkiem artystycznej podróży grupy są nieodmiennie Włochy, kolebka nowego muzycznego stylu w XVII wieku, a dlasze etapy tej wędrówki śledzą jej przemożny wpływ na całą Europę – nie tylko w dziełach Claudia Monteverdiego, ale także Barbary Strozzi, Kaspara Förstera, Marcina Mielczewskiego, Giovanniego Gabrielego, Bonaventury Aliottiego, Giovanniego Bassana i wielu innych.
Les Traversées Baroques regularnie koncertuje w prestiżowych salach koncertowych i na międzynarodowych festiwalach. Na tej liście znajdziemy m.in. Les 2 Scènes, Arsenal de Metz, festiwale w Sarrebourg i Ambronay, Music and Memory Festival, Haut-Jura Festival, opery w Saint-Etienne i Dijon, Théâtre de Beaune czy Espace des Arts. Grupa wystepuje także za granicą: w Polsce, Czechach, Szwajcarii, Norwegii i na Kubie. Ich zainteresowania zwracają się także ku dziełom operowym, czego wyrazem były sceniczna rekonstrukcja intermezzi z opery La Pellegrina (2014, reż. A. Linos) oraz inscenizacja L’Orfeo (2016, reż. Y. Lenoir).
We współpracy z wytwórnią K617 i Instytutem Adama Mickiewicza nagrali cztery płyty poświęcone polskiemu repertuarowi muzycznemu. Ich kolejny album, wydany w 2018 roku przez ACCENT i skoncentrowany na dziełach Gabrielego i Bassana, zyskał uznanie francuskich i międzynarodowych krytyków, czego dowodem były wyróżnienia: ffff Télérama, 5 de Diapason, Resmusica, Choix de France Musique, a także nominacja do International Classical Music Awards. W następnym wydawnictwie fonograficznym artyści skupili się na utworze Bonaventury Aliottiego Il trionfo della morte (2020). Etienne Meyer, dyrektor muzyczny zespołu, a także kompozytor i pasjonat kina, stworzył dla zespołu muzykę do koncertów łączących film, bogate brzmienie dawnych instrumentów i współczesny język dźwięków. Ta fuzja zaowocowała pokazami z muzyką na żywo: Pat a Mat (2013), Le Criquet (2014), The Wind (2017) i Le Ballon Rouge (2018).
Les Traversées Baroques jest dotowane przez Ministerstwo Kultury – Regionalny Dyrektoriat ds. Kultury regionu Bourgogne-Franche-Comté w ramach wsparcia dla zespołów muzycznych i wokalnych, Radę Regionalną regionu Bourgogne-Franche-Comté, radę departamentu Côte-d’Or i miasto Dijon.