Lionel Meunier - zdjęcie

Lionel Meunier, francuski dyrygent i bas, znany przede wszystkim jako założyciel i dyrektor artystyczny zdobywającego liczne nagrody zespołu wokalnego Vox Luminis, należy do najbardziej cenionych i dynamicznych artystów sceny chóralnej i wykonawstwa historycznie poinformowanego. Uznanie znajduje jego podejście do muzyki dbałość o szczegół z artystycznym rozmachem łączące, dzięki którym otrzymuje liczne zaproszenia jako gościnny dyrygent i dyrektor artystyczny od wielu chórów, zespołów i orkiestr na całym świecie.

Międzynarodowy przełom w jego karierze nastąpił w 2012 roku, kiedy album Vox Luminis z Musicalische Exequien Heinricha Schütza został nagrodzony wyróżnieniem „nagranie roku” przez magazyn „Gramophone”. Pod jego kierownictwem Vox Luminis odbył duże trasy koncertowe po Europie, Ameryce Północnej i Azji; był zapraszany jako zespół-rezydent Wigmore Hall, Aldeburgh Festival, Utrecht Early Music Festival i Concertgebouw Brugge; zarejestrował także kilkanaście albumów, które zyskały uznanie krytyków. Album z muzyką Buxtehudego im – drugą w karierze – nagrodę Gramophone w kategorii „nagranie chóralne” za rok 2019.

 

Jako dyrygent gościnny Lionel Meunier współpracował z Netherlands Bach Society, Danish National Vocal Ensemble, Netherlands Chamber Choir i Boston Early Music Festival Collegium; wraz z Vox Luminis realizował projekty we współpracy z zespołami Juilliard 415, Orchestra B’Rock, Philharmonia Baroque Orchestra i L’Achéron. Bliskie relacje łączą go z Freiburg Baroque Orchestra i Freiburg Baroque Orchestra Consort, z którymi wraz z Vox Luminis regularnie pracuje nad kolejnymi projektami. Ich pierwsze wspólne nagranie ukazało się w 2021 roku. Plany Lionela Meuniera na przyszłość obejmują debiut z Shanghai Symphony i powrót dokooperacji z Boston Early Music Festival oraz Freiburg Baroque Orchestra i Freiburg Baroque Orchestra Consort.

 

Lionel Meunier pochodzi z Francji, ukończył studia w klasach śpiewu i gry na flecie prostym. Rozpoczął muzyczną karierę jako bas, śpiewając w tak renomowanych zespołach, jak Collegium Vocale Gent, Amsterdam Baroque Choir i Cappella Pratensis. W 2013 roku za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał tytuł Namurois de l’Année (Obywatel Roku Miasta Namur) przyznany przez władze tego belgijskiego miasta, w którym mieszka ze swoją rodziną.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy