Patrick Ayrton to wszechstronny artysta, który łączy koncertowanie na różnych instrumentach klawiszowych z pracą dyrygenta. Jest także kompozytorem i prelegentem w wystąpieniach motywacyjnych dla świata biznesu.

Studiował w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (organy u Alfreda Mitterhofera, basso continuo u Gertraud Cerhy i dyrygenturę chóralną u Erwina Ortnera). Następnie kształcił się w klasie klawesynu prowadzonej przez Tona Koopmana w Królewskim Konserwatorium w Hadze i rozwijał umiejętności dyrygenckie pod kierunkiem Arie van Beeka. Laureat konkursów organowych w Innsbrucku (1983) i Brugii (1985). 

Obecnie prowadzi zajęcia z kameralistyki i improwizacji barokowej w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Był korepetytorem European Union Baroque Orchestra i wykładał na kursach w Konserwatorium Moskiewskim i szkołach muzycznych im. Gniesinych w Moskwie, na Uniwersytecie Yonsei w Seulu i w ramach Akademii Letniej Mozarteum w Salzburgu.  

Odtwarzał tytułową rolę w filmie dokumentalnym Francis Tregian, Gentleman and Musician (1996) zrealizowanym przez Anne Cuneo.  

W ostatnich latach współpracował z takimi orkiestrami, jak: Orchestre national d’Auvergne, Kammerakademie Potsdam, paryska Pasdeloup Orchestra, Nordiska Kammarorkestern w Szwecji, Orchestre national de Cannes, Łotewska Orkiestra Radiowa czy Münchener Kammerorchester. W sezonie 2016/2017 poprowadził Sofijską Orkiestrę Filharmoniczną w cyklu sześciu koncertów z repertuarem barokowym, klasycznym i neoklasycznym. Przez 12 lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Bach en Combrailles. Wraz z zespołem wokalnym Voces8 brał udział w pracach nad dwoma wydawnictwami płytowymi (Purcell i Marcello). Uczestniczy także w licznych programach edukacyjnych dla młodzieży w szkołach w Wielkiej Brytanii.  

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy